Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bağlantı üzerinden Amman

3 İngiliz kızı Suriye'ye kaçıran Muhammed Raşid adlı ajanın, Kanada ile bağlantısını bu ülkenin Amman Büyükelçisi Bruno Saccomani üzerinden sağladığı ortaya çıktı

Giriş Tarihi: 16.3.2015
Bağlantı üzerinden Amman
Haftalardır dünya gündemini meşgul eden 3 İngiliz kızın Suriye'ye giderek IŞİD'e katılma serüveniyle ilgili ayrıntılar gittikçe netleşiyor. Kızları Türkiye sınırından geçirerek Suriye'ye kaçıran Muhammed Raşid isimli ajanın Kanada adına çalıştığının ortaya çıkmasının ardından, Raşid'in Kanada'yla bağlantıyı nasıl sağladığı da belli oldu. Kanada basınında yer alan haberlere göre; diş hekimi olan Muhammed Raşid, bu ülkenin Ürdün'ün başkenti Amman'daki büyükelçiliği üzerinden Ottawa yönetimiyle irtibat kuruyordu. Birçok gazete ve internet sitesinde, Raşid'in, Kanada'nın Amman Büyükelçisi Bruno Saccomani ile iletişim halinde olduğuna dair iddialar yer aldı. Raşid'in Kanada vatandaşlığı peşinde olduğu, hatta Amman'daki diplomatik misyon tarafından sağlanan bir vizeyle daha önce Kanada'ya da gittiği belirlendi.

HEM ÜRDÜN, HEM IRAK

Bruno Saccomani, Kanada Başbakanı Stephen Harper'ın koruma ekibinin başında uzun süre görev yaptıktan sonra, yaklaşık 2 yıl önce Amman'a atanmıştı. Saccomani, aynı zamanda ülkesinin Bağdat temsilciliği görevini de Ürdün'den sürdürüyor. Büyükelçi'nin Ürdün, Suriye ve Irak'taki çeşitli istihbarat ağlarıyla yakın ilişkide olduğu belirtiliyor. Shamima Begum (15), Amira Abase (15) ve Kadiza Sultana (16) adlı lise öğrencisi kızlar, geçtiğimiz ay IŞİD'e katılmak üzere ülkelerinden ayrılmışlardı. Kızların kolayca İngiltere'yi terk edebilmeleri ve hiçbir kontrol noktasında takılmamaları, Londra'nın ciddi şekilde eleştirilmesine neden olmuştu.

"IŞİD'İN GUANTANAMO'SU"
IŞİD'İN elinde 6 ay boyunca esir kalan İspanyol gazeteci Javier Espinosa, tutsakken yaşadığı işkenceleri, El Mundo gazetesine anlattı. Geçen yıl serbest kalan Espinosa, diğer rehinelerin hayatını tehlikeye atmamak için şimdiye dek konuşmadığını söyledi. Esaretinin bir kısmını Halep'te, bir kısmını da Tabka'da geçirdiğini söyleyen Espinosa, örgütün infazcısı Muhammed Emvazi'nin '1 metrelik, gümüş kabzalı bir kılıcı boynuna dayayarak' kendisini ölümle tehdit ettiğini aktardı. ABD'nin işkenceleriyle ünlü Guantanamo hapishanesine benzetilen IŞİD hapishanesindeki 23 Batılı rehinenin tümü ya serbest kaldı ya da infaz edildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bağlantı üzerinden Amman
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN