Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Blair'in geliri anonim şirketlerle yarışıyor

Üç gazetecinin hazırladığı "Blair Inc." adlı kitaba göre , aktif politikayı bıraktıktan sonra 60 milyon pound kazandı. Eski başbakan gelirinin önemli bölümünü gayrimenkule yatırıyor

Giriş Tarihi: 16.3.2015
Blair'in geliri anonim şirketlerle yarışıyor
İngiltere'nin eski Başbakanı , 2007'de siyaseti bıraktığından beri adı birçok işle anıldı. Gazeteciler Francis Beckett, David Hencke ve Nick Kochan'ın yazdığı "Blair Inc." adlı kitaba göre eski başbakan 7 yıl içinde tüm yaptığı işlerden 60 milyon pound (233 milyon 563 bin TL) kazandı. Verdiği her konferans için 200 bin pound (778 bin 544) para alan Blair'in sadece bu işten birkaç yıldır 9 milyon pound kazandığı belirtildi. Blair'in konferansları organize etmesi için çalıştığı Washington Speakers Bureau, eski Fransa cumhurbaşkanı Sarkozy ve eski ABD Başkanı George Bush'a verdiği destekle biliniyor.

UNVANINI KÖTÜYE KULLANIYOR

Blair kazandıklarını etkili yatırımlara dönüştürmeyi de biliyor. 7 yıl içinde 25 milyon pound'unu gayrimenkule yatırdığı bilinen Blair ve çocuklarının Londra'da 4 evi ve Buckinghamshire'da 5 milyon pound değerinde bir köşkü bulunuyor. Ancak Blair Inc.'e göre Blair başbakanlığı bıraktıktan beri sürdürdüğü, Orta Doğu Dörtlüsü'nün özel temsilciliği görevini para kazanmaya alet ediyor. Yazarlar Blair'in JPMorgan Chase bankasının yönetim kurulu üyesi olduğunu ve bunun için yılda 2 milyon pound aldığını iddia ediyor. Kitapta Blair'in, müşterilerinden olan Filistinli telefon şirketinin Gazze şeridinde resmi telefon görüşmelerinin yapılmasını sağlaması için yetkililerle görüşme yaptığı da öne sürülüyor. İngiliz Sunday Times gazetesi eski başbakanın kurduğu Tony Blair Associates adlı şirketin 2010'da Suudi petrol şirketi PetroSaudi'yle bir danışmanlık sözleşmesi imzaladığını ve bunun karşılığında ayda 65 bin dolar aldığını ortaya çıkardı. Blair'in müşteri listesinde Zurich Insurance, Kuveyt Emiri, Abu Dhabi Emiri, Moğolistan ve Kazakistan bulunuyor.

ESKİ PARTİSİNİN ADAYLARI BAĞIŞI GERİ ÇEVİRDİ
Blair'in Mısır uyruklu İngiliz işadamı Assem Allam'dan, sendikaların eskiden lideri olduğu İşçi Partisi üstündeki etkisini kırmak için 1 milyon pound bağış almaya çalıştığı ortaya çıktı. Times gazetesi, Allam'ın partinin sendikalara parasal bağımlılığını azaltmak için bağış yapmak istediğini Blair ve Ed Miliband'a söylediğini öne sürdü. Gazete Allam'ın Blair'e "Unite The Union" adlı sendika partiden desteğini çekerse daha fazla para bulabileceğine dair söz verdiğini aktardı. Bu haber üzerine parti adaylarından Lesley Brennan ve Sally Keeble, Blair'in bu bağıştan kendilerine sağladığı biner pound'luk desteği almayı reddetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Blair'in geliri anonim şirketlerle yarışıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN