3 genci serbest bıraktı

3 İngiliz kızın 'e katılmak üzere Suriye'ye gitmesinin ardından bir şok daha yaşadı. üzerinden Suriye'ye gitmek isteyen 3 İngiliz genci, 'da yakalandı. İstanbul'dan İngiltere'ye gönderilen gençlerin ise, kefaletle serbest bırakıldığı öğrenildi.

Giriş Tarihi: 16.3.2015 11:33 Güncelleme Tarihi: 16.3.2015 12:05
İngiltere 3 genci serbest bıraktı
Londra Emniyet Müdürlüğü, kuzeybatı Londra'da yaşayan 17 yaşındaki iki genç ile 19 yaşındaki bir diğer şahsın Cumartesi gecesi 23.10'da geri döndüklerini ve terörle mücadele görevlilerince gözaltına alındıklarını belirtti.

İçişleri Bakanlığı, Suriye'de bulunan 600 dolayında İngiliz vatandaşının "mercek altında olduğunu" belirtiyor.

CUMA NAMAZINDAN DÖNMEMİŞLERDİ

Bugünkü İngiltere gazeteleri de üç genç erkeğin örgütüne katılmak için Suriye'ye geçmeye çalışırken 'da yakalanmalarına geniş yer ayırdı. Times'ın birinci sayfasında yer alan habere göre, ailelerinin yetkililere haber vermesi üzerine gençler Suriye'ye geçmeden yakalandı.

LONDRA POLİSİNE ELEŞTİRİLER ARTIYOR

Times'a göre gençlerden 17 yaşında olan ikisi Cuma namazından dönmeyince aileler yetkililere kayıp bildiriminde bulundu.

Haberde gençlerin yakalanmamak için önce Londra'dan Barcelona'ya gittikleri, sonra da İstanbul'a geçtikleri belirtiliyor. Geçen ay da yaşları 15 ve 16 yaşında olan Londralı üç genç kızın Suriye'ye gitmesi İngiltere'de tartışmalara neden olmuştu.

Times bu genç kızların, bir arkadaşlarının Suriye'ye gitmesi konusunda geçen Aralık ayında sorgulandıklarının ortaya çıkması sonrasında Londra polisinin de eleştirildiğini kaydediyor.

"İŞBİRLİĞİ YAPILMASI GEREKLİ"


Daily Telegraph da birinci sayfasındaki haberinde, adı açıklanmayan üst düzey bir Türk yetkilinin ", Suriye'ye geçişleri önlemek için elinden geleni yapıyor ama işbirliği yapılması gerekiyor. Bu operasyon işbirliği yapıldığında neler başarılabileceğini gösteriyor." dediğini aktarıyor.

İngiltere Parlamentosu'nun İçişleri Komisyonu Başkanı Keith Vaz da "Türk makamlarının attığı bu adımı memnuniyetle karşılıyoruz. Ancak Suriye'ye geçişleri burada durdurmalıyız. Bu nedenle ailelerin uyanık olması gerekiyor. Ancak daha da ileri gitmelerini önlemek için Türk makamlarının işbirliğine ihtiyacımız var" şeklinde konuştu.

Guardian'ın da birinci sayfasında yer verdiği haberde ise üç genç kızın IŞİD'e katılmak için Suriye'ye geçmesinden sonra Türk makamlarının IŞİD'e katılmak için Suriye'ye gitmeye çalışan İngiliz vatandaşlarının durdurulması için artan bir baskı altında olduğu belirtiliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İngiltere 3 genci serbest bıraktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN