Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sisi 300 milyar dolar istedi

Mısır’da düzenlenen ekonomi kongresinde ülkeye 60 milyar dolarlık yatırım sözü alınırken, Sisi 90 milyon Mısırlı için gerçek bir umudun doğabilmesi için en az 200-300 milyar dolar gerektiğini söyledi.

Giriş Tarihi: 16.3.2015 17:51
Sisi 300 milyar dolar istedi
Mısır'ın Şarm el Şeyh kentinde düzenlenen "Geleceğin Mısır'ı" başlıklı ekonomi kongresinin kapanışında konuşan Sisi, "90 milyonluk Mısır halkı adına bir umut doğabilmesi için ülkeye yapılacak yatırımın 200-300 milyar dolardan az olmaması gerekir" dedi.

Sisi yardım konferansının her yıl düzenlenmesi gerektiğini de ifade etti.

Mısır Başbakanı İbrahim Mihlib, kongrede toplam '60 milyar dolar değerinde uluslararası anlaşma ve projenin imzalandığını' belirtti.

Başbakana göre; bu rakamın 36,2 milyar doları doğrudan yatırım, 5,2 milyar doları uluslararası kurumların ve fonların finansmanına destek, 18,6 milyar doları ise özel sektör finansmanıyla yapılacak projeler.

Katılımcı dost ülkelere teşekkür eden Mihlib, kongrenin başarılı bir şekilde tamamlandığını belirterek, alınan kararların uygulanma sürecini takip etmek üzere bakanlardan oluşan bir komitenin görevlendirildiğini kaydetti.

Mihlib, ülkenin yolsuzluklardan temizlenmesi ve hedeflerini gerçekleştirmesi konusunda hiç bir ihmalkârlığa göz yumulmayacağını vurguladı.

Mihlib sözlerini şöyle sürdürdü:

"Terörle mücadele konusunda ordu ve polis teşkilatımız yeterli güce sahip. Vatanımızı tüm saldırılara karşı müdafaa edeceğiz. Bu noktada karalamalardan uzak, yapıcı ve yerinde olan eleştirilere açığız."

Ülkeye uluslararası yabancı yatırımların çekilmesi hedefiyle düzenlenen "Geleceğin Mısır'ı" başlıklı ekonomi kongresi, çok sayıda devlet başkanı, bakan ve uluslararası şirket yetkilisinin katılımıyla 13 Mart'ta başlamıştı.

İngiliz British Petroleum (BP) ve Alman Siemens gibi dev şirketler de Mısır'a yatırım yapmaya hazırlanıyor.

Ekonomik darboğazdan uzun süredir çıkamayan Mısır, 3 Temmuz 2013 darbesinin ardından Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin yaptığı milyarca dolarlık yardımla ayakta durmaya çalışıyor.

Darbeden sonra çok sayıda Avrupa ülkesinde ağırlanan Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi, bu ülkelere Mısır'a yardımda bulunmaları ve destek vermeleri çağrısında bulunmuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sisi 300 milyar dolar istedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN