Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’dan ne ilk yorum

Giriş Tarihi: 17.3.2015 23:16 Güncelleme Tarihi: 17.3.2015 23:19
Beyaz Saray’dan İsrail seçimlerine ilk yorum

Sözcüsü Josh Earnest, 'deki seçimlerle ilgili olarak, "ABD Başkanı 'nın, ABD ve İsrail arasındaki güçlü bağların bu seçimlerin çok ötesine uzanacağından kuşku duymadığını" söyledi.

Earnest, günlük basın brifinginde bir gazetecinin, "Obama'nın, seçimlerin ardından başbakan olarak kalmaya devam etmesi halinde Başbakanı ile ilişkisini onarabileceğin inanıp inanmadığı" şeklindeki sorusunu yanıtlarken, "Başkan'ın (Obama), ABD ve İsrail arasındaki güçlü bağların bu seçimlerin çok ötesine uzanacağından kuşkusu yok. Bu nesiller boyunca böyle oldu. Tarihsel olarak bakıldığında ABD-İsrail ilişkileri, partizanlığa ve partizan nitelikteki yoğun siyasi tartışmalara konu olmadı" diye konuştu.

"Halklarımız arasındaki derin kültürel bağlar, Ortadoğu'da ulusal güvenlik söz konusu olduğunda sahip olduğumuz ortak çıkarlar nedeniyle, ABD ile İsrail arasındaki güçlü ilişkiler, (İsrail'deki) seçimlerin çok ötesine uzanacak nitelikte" diyen Earnest, Obama'nın seçimi kim kazanırsa kazansın, iki ülke arasındaki bu güçlü ilişkileri daha da pekiştirmek ve derinleştirmek için onunla çok yakın çalışmaya kararlı olduğunu vurguladı. Earnest son olarak, "Başkan (Obama), İsrail halkı kimi seçerse seçsin bunu yapabileceğinden emin" ifadesini kullandı.

İsrail'de bugün yapılan erken genel seçimlerde, sandık çıkış anketlerine göre, Netanyahu'nun liderliğindeki Likud Partisi ile Herzog-Livni liderliğindeki "Siyonist Birlik"in başa baş gittiği açıklanmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Beyaz Saray’dan İsrail seçimlerine ilk yorum
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN