Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'de referandum gibi genel seçim

'de bugün yapılacak genel seçimler, 6 yıllık Başbakan Netanyahu iktidarı için referandum niteliğinde. Anketler, Herzog-Livni bloğunun önde olduğunu gösteriyor

Giriş Tarihi: 17.3.2015
İsrail'de referandum gibi genel seçim
Yaklaşık 5,5 milyon li seçmen, parlamento üyelerini ve yeni hükümeti belirlemek için bugün sandık başında. Ortadoğu'nun birçok ülkesinde iç savaşların yaşandığı bir dönemde yapılan seçimler, 6 yıldır ülkeyi yöneten Benyamin Netanyahu için referandum niteliği taşıyor. Son anketlerde Netanyahu'nun başında bulunduğu Likud Partisi, Yitzhak Herzog'la Tzipi Livni'nin birlikte oluşturduğu Siyonist Cephe'nin 4 sandalye gerisinde görünüyordu. Seçim kampanyası boyunca güvenliği ve hükümeti yeniden kuramaması durumunda ülkeyi bekleyen dış kaynaklı felaketleri vurgulamayı tercih eden Başbakan Netanyahu'nun aksine, muhalefet partileri, İsrail halkının ekonomik durumundaki gerilemeyi gündeme taşıdı. ABD yönetimiyle de ciddi kriz yaşayan Netanyahu'ya karşı, Obama ve ekibinin, Yitzhak Herzog'u el altından desteklediği iddia ediliyor. Siyonist Cephe'nin hükümeti kuracak kadar güç elde etmesi durumunda, eş başkan Tzipi Livni'nin de dışişleri bakanı olabileceği belirtiliyor.

GÖZLER ARAPLARIN ÜSTÜNDE
İsrail'de Netanyahu iktidarının sona ermesi halinde ülke, Ortadoğu'nun çeşitli krizlerle çalkalandığı bir döneme yeni bir yönetimle girmiş olacak. İsrail'in eski ve mevcut istihbarat ekiplerinin, İran başta olmak üzere birçok konuda Netanyahu'yla görüş ayrılıkları yaşadığı biliniyor. Seçimlerin dikkatle izlenen bir yönü de, ülkedeki Arapların göstereceği performans olacak. Seçimlere ilk kez blok liste ile katılan Arapların, 12-13 milletvekili çıkarması bekleniyor. İsrail'deki seçim sistemi gereği, hiçbir parti tek başına iktidarı elde edemiyor. 120 sandalyeli İsrail Parlamentosu'nda çoğunluğu oluşturmak için mutlaka koalisyon kurulması gerekirken, yüzde 3,25'lik barajı geçen en küçük partiler bile kolaylıkla koalisyona dâhil olabiliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İsrail'de referandum gibi genel seçim
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN