Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'İsrail iki devletli çözüme bağlı kalmalı'

BM Genel Sekreteri Ban, İsrail'in demokratik bir ülke olarak devam etmesinin tek yolunun iki devletli çözüme bağlı kalması olduğunu söyledi.

Giriş Tarihi: 18.3.2015 23:15
'İsrail iki devletli çözüme bağlı kalmalı'
BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, İsrail'in demokratik bir ülke olarak devam etmesinin tek yolunun, Filistin topraklarındaki işgali sonlandırmak, iki devletli çözüme bağlı olmak ve illegal yerleşimleri durdurmak olduğunu kaydetti.

BM Genel Sekreter Sözcü Yardımcısı Farhan Haq, gazetecilere yaptığı açıklamada, Genel Sekreter Ban'ın, İsrail halkının iradesini yansıtan bir hükümetin kısa zamanda kurulmasını umduğunu belirtti.

Genel Sekreter'in, İsrail'de yeni kurulacak hükümetin, işgali sonlandıracak ve İsrail ile yan yana yaşayacak bir Filistin devletinin kurulmasıyla neticelenecek, nihai barış anlaşması için uygun ortamı oluşturma sorumluluğu olduğuna inandığını belirten Haq, bunun için İsrail'in uluslararası toplumla aktif diyalog içinde olması gerektiğini söyledi.

Bu ortam için İsrail'in işgal altındaki Filistin topraklarında illegal yerleşim birimi kurmayı durdurmasının önemli olduğunu vurgulayan Haq, "Genel Sekreter Ban, bunun İsrail'in demokratik bir ülke olarak kalmasının tek yolu olduğuna sıkı biçimde inanmaktadır" dedi.

Genel Sekreter'in, İsrail Hükümeti'nden Filistin'e ait vergi gelirlerini biran önce transfer etmesini istediğini de kaydeden Haq, bunun Paris protokolü altında yasal zorunluluk olduğunu hatırlattı.

İsrail Başbakanı Netanyahu, seçim kampanyası çerçevesinde yaptığı konuşmada, yeniden seçilmesi halinde, "iktidarı döneminde Filistin devleti diye bir şey olmayacağını ve uluslararası baskılara rağmen Kudüs'te binlerce yeni ev (Yahudi yerleşim yeri) inşa edeceğini" belirtmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'İsrail iki devletli çözüme bağlı kalmalı'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN