İsrail'de kıran kırana seçim

İsrail'de dün yapılan seçimlerin ilk sonuçlarına göre hiçbir parti tek başına iktidara gelemiyor. Netanyahu'nun Likud partisi ile Siyonist Birlik'in 27'şer koltuk kazanması öngörülürken, ülkeyi koalisyon hükümeti bekliyor

Giriş Tarihi: 18.3.2015
İsrail'de kıran kırana seçim
İsrail'de yaklaşık 6 milyon seçmen, dün erken genel seçim için sandık başına gitti. Resmi olmayan ilk sonuçlara göre, katılım oranının yüzde 67 dolayında gerçekleştiği seçimlerden, hiçbir parti tek başına iktidara gelecek oy oranını elde edemedi. Sandık çıkış anketlerine göre ülkeyi koalisyon hükümeti bekliyor. İsrail Kanal 10 Televizyonu, oy verme işleminin saat 22.00'de tamamlanmasıyla, seçim çıkış anketlerini yayımladı. Söz konusu anketlere göre, seçimde başa baş gittiği görülen Binyamin Netanyahu'nun Likud Partisi ve Yithzak Herzog-Tzipi Livni liderliğindeki "Siyonist Birlik"in 27'şer koltuk kazanması öngörülüyor. Seçim çıkış anketleri, yüzde 3,25'lik seçim barajını geçen partilerin meclisteki koltuk dağılımını ise şu şekilde yansıtıyor: Siyonist Birlik (27), Likud (27), Birleşik Arap Listesi (13), Yeş Atid (11), Kulanu (10), HaBayit HaYehudi (8), Şas (7), Birleşik Tora Yahudiliği (7), Yisrael Beitenu (5), Meretz (5), Yahad (0) Seçimlere Birleşik Arap Listesi adı altında giren ve 13 sandalye alması beklenen Arap partileri lideri Eymen Avde, "Arap partilerinin tarihi bir başarı elde ettiğini" belirterek, "Birleşik Arap Listesi bir başarı hikayesidir. Belki de sağ blokun koalisyon hükümeti kurmasının önüne geçtik" dedi.

61 KOLTUK GEREKİYOR

İsrail'de tek başına iktidara gelebilmek için 120 milletvekiline ev sahipliği yapan Knesset'teki (Meclis) 61 koltuğa sahip olmak gerekiyor. Ancak, sandık çıkış anketlerinin yansıttığı verilere göre, hiçbir parti tek başına iktidara gelecek oy oranını elde edemediği için, bir koalisyon hükümeti bekleniyor. İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin'in önümüzdeki günlerde, tüm partililere, hükümeti kurmak için çağrıda bulunması ve en çok oyu alan partinin liderine hükümeti kurma görevini vermesi bekleniyor. Hükümeti kurmakla görevlendirilen parti başkanının 42 gün içerisinde koalisyon arayışını neticelendirmesi gerekiyor.

ARAPLAR BU SEÇİMDE BİRLİK OLDU
İsrail Parlamentosu, geçtiğimiz yıl seçim barajını yüzde 3,25'e çıkarmıştı. Bu gelişmeyi kendilerinin mecliste temsil edilmemesi için alınan bir önlem olarak yorumlayan Arap vekiller, bu seçime blok listeyle girdi. Listenin lideri Eymen Avde, Hayfa'da ailesiyle birlikte oyunu kullandıktan sonra, "Bu seçimler, İsrail'de Arapların hayatını ciddi şekilde etkileyecek" dedi. Avde'nin çocuğunun ise babasının kollarında uyuduğu görüldü. Arapların, 13 ila 16 arasında sandalye kazanacağı tahmin ediliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İsrail'de kıran kırana seçim
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN