Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'dan 80 bin yolcuya uçuş engeli

Giriş Tarihi: 18.3.2015 13:33
Lufthansa'dan 80 bin yolcuya uçuş engeli

Alman havayolu şirketi 'da pilot sendikası Cockpit'in çağrısı üzerine pilotlar greve başladı. Pilotların iş bırakması sebebiyle kısa ve orta mesafeli 750 sefer iptal edildi. Grevden dolayı yaklaşık 80 bin yolcunun etkileneceği bildirildi.

şirketi, pilotların bugün yerel saatle 00.01 ile 23.59 arasında iş bırakması sebebiyle kısa ve orta mesafeli 750 seferini iptal etti.

Grevden dolayı yaklaşık 80 bin yolcunun etkileneceği bildirildi.

Alman hava yolu şirketi, yolculara uçuş tarihlerini değiştirmeleri veya tren kullanmaları çağrısında bulundu. Lufthansa'nın resmi internet sayfasında açıklanan listede, iptal edilen uçuşların çoğu Frankfurt ve Münih'e inecek veya bu kentlerden kalkacak seferleri kapsadığı görüldü.

Öte yandan CV'den yapılan yazılı açıklamada, 19 Mart Perşembe günü de saat 00.01 ile 23.59 arasında uzun mesafeli uçuşlardaki ve Lufthansa Cargo'daki pilotlara iş bırakmaları çağrısında bulunuldu.

Açıklamada, grevin hedefinin toplu sözleşmenin sonuçlanması olduğu ifade edildi.

Lufthansa şirketinin üzerindeki baskıyı artırmak için grev kapsamının genişletildiği bildirildi.

Sendika ile şirket yönetimi arasındaki görüşmelerde Lufthansa, Lufthansa Cargo ve Germanwings şirketlerinde çalışan 5 bin 400 pilotun emekliliğe geçiş sürelerinde anlaşma sağlanamıyor.

Lufthansa, pilotlarda en erken emekliğe geçişi 55'ten 60 yaşa ve görevden ayrılmadaki yaşı da 58'den 61'e çıkarmak istiyor.

Lufthansa ile sendika arasındaki toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması sebebiyle 1 yılda değişik aralıklarla pilotlar 11 kez greve gitmiş ve binlerce sefer iptal edilmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Lufthansa'dan 80 bin yolcuya uçuş engeli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN