Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'da iktidara seçim şoku

'da eyalet meclisi seçimlerinde, resmi olmayan sonuçlara göre iktidar ortakları büyük bir şok yaşadı.

Giriş Tarihi: 19.3.2015 09:46
Hollanda'da iktidara seçim şoku
'da yapılan eyalet meclisi seçimlerinde iktidar ortakları İşçi Partisi () ile Liberal Parti (VVD) oy kaybı yaşadı.

Resmi olmayan sonuçlara göre, seçimin galibi muhalefetteki Hristiyan Demokratlar Birliği (CDA), Demokrat 66 (D66) ve Sosyalist Parti (SP) oldu.

Sandık çıkış anketlerine göre VVD, oyu yüzde 19,6'dan 15,8'e gerilemesine rağmen seçimden birinci parti çıktı. Koalisyonun diğer ortağı PvdA'nın oyu ise yüzde 17,3'ten 10'a geriledi.

Katılımın yaklaşık yüzde 49 dolayında gerçekleştiği seçimde muhalefetteki CDA'nın oyları yüzde 14,1'den 15,5'e, D66'nın oyu yüzde 8,4'ten 12,3'e ve SP'nin oyu yüzde 10,2'den 12,3'e yükseldi.

Seçimde oyları düşen bir başka parti de aşırı sağcı Geert Wilders'in liderliğini yaptığı Özgürlük Partisi oldu. Önceki dönemde yüzde 12,4 oy alan PVV'nin oyu yüzde 10,8'e geriledi.

-İktidarın Senato'da çoğunluğu alması zor-

Seçimde ortaya çıkan tablo, senatörler eyalet meclisleri tarafından belirlendiği için iktidar ortaklarını yakından ilgilendiriyor. Yeni seçilecek eyalet meclisi üyeleri bu kapsamda 26 Mayıs'ta Senato için oy kullanacak.

Alınan bu sonuçlara bakıldığında koalisyon ortaklarının Senato'da yeterli çoğunluğa ulaşması zor görünüyor.

Resmi olmayan seçim sonuçlarına göre iktidar ortakları VVD'nin 75 üyeli Senato'daki sandalye sayısının 16'dan 12'ye, PvdA'nın sandalye sayısının ise 14'ten 8'e gerilemesi bekleniyor. Oylarını önemli oranda artıran CDA'nın senatör sayısının 11'den 13'e, D66'nın 5'ten 10'a, SP'nin 8'den 9'a yükselmesi öngörülüyor.

Meclisten geçen yasaları onaylama yetkisine sahip senatoda çoğunluğu elde edemeyeceği görünen koalisyon ortaklarını zor günlerin beklediği belirtiliyor.

Eyalet meclisi seçimlerinin resmi sonucu 23 Mart'ta açıklanacak.

Farklı partilerden eyalet meclislerine aday olan Türk kökenli adayların durumları ise büyük oranda tercihli oyların netleşmesinden sonra belli olacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hollanda'da iktidara seçim şoku
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN