Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünya na hazır

Giriş Tarihi: 20.3.2015 10:04
Dünya Güneş tutulmasına hazır

Dünya bugün tam ve parçalı na sahne olacak. Kuzey Atlantik'in bazı bölgelerinde tam tutulma yaşanacakken, Türkiye'nin dahil olduğu Doğu Avrupa, Ortadoğu ve Kuzey Afrika'da parçalı Güneş tutulması gerçekleşecek.

Dünya bugün gözlemlenecek na hazırlanıyor. TSİ 10.53 sularında başlayacak olan Güneş tutulması, 13.02'de sona erecek. Türkiye'nin her noktasından görülecek parçalı tutulmada, Ay Güneş'in yaklaşık yüzde 40'ını bloke edecek.
Tam Güneş tutulması Kuzey Atlantik'te Faroe Adaları ve Svalbard Takımadaları'nda yaşanacak ve yeryüzü tamamen kararacak. Faroe Adaları'nda yerel saatler 09.40'ta başlayacak olan Güneş tutulması, Svalbard'da ise 11.10'da başlayacak ve 11.50'de (TSİ 13.50) sona erecek.
Avrupa, Kuzey Afrika ve Ortadoğu ise parçalı Güneş tutulmasına sahne olacak. Kozmik olayı gözlemleyecek olanların, kesinlikle Güneş'e doğrudan bakmaması gerekiyor.

Güneş tutulması nasıl gerçekleşiyor?

20 Mart günü Ay ve Dünya yörünge hareketleri üzerinde Güneş ile aynı hizaya gelecek. Ay'ın Güneş ile Dünya arasına girmesiyle, hareket eden gölgesinde (umbra) kalacak olan yerler, Güneş ışınlarından geçici olarak mahrum kalacak ve tamamen kararacak.
Güneş ışınlarının kısmen ulaştığı yarı gölge (penumbra) bölgelerinde ise parçalı tutulma gerçekleşecek. Yarın yaşanacak tutulmanın büyük kısmı parçalı olarak gözlemlenecek.

Dünya, yörünge hareketinde ilerledikçe Ay yavaşça önünde belirecek ve Güneş'i örtmeye başlayacak. Gözlem yapılan bölgeye göre Güneş'in görülmeyen kısımları artıp azalabilecek.
Güneş tutulması gözlemleneceği coğrafyanın en Batı'sında başlayacak ve en uzun orta bölgelerde gözlemlenecek. Almanya ve diğer Orta Avrupa ülkelerinde gözlem süresi dört saati aşacak. Güneş'in yüzde 87'sinin bloke edileceği Londra ise neredeyse tamamen karanlığa bürünecek nadir yerlerden biri olacak.

Almanya'da gözlük kalmadı
Güneş tutulmasının en uzun gözlemleneceği ülkelerden biri olan Almanya'da, 'tutulma gözlükleri' tükenmiş durumda. Deutsche Welle'de yer alan bilgiye ülkenin dört bir yanında gözlük stokları neredeyse tükenirken, büyük optik firmaları ise 'güvenlik gerekçesiyle' gözlük siparişlerini kısıtlı tuttu. Uzmanlar, Güneş'e kesinlikle doğrudan bakılmaması gerektiğini belirtirken, alınacak gözlüklerin koruyucu özelliğine dikkat edilmesi gerektiğini ifade ediyor.
Güneş tutulması, Almanya'nın enerji altyapısını da olumsuz etkileyecek. Elektriğinin yüzde 7'sini Güneş'ten elde eden ülkenin geçici olarak enerji sıkıntısı yaşaması söz konusu.
Nasıl gözlemlenmeli?

Tutulmayı izlemek isteyenlerin Güneş'e kesinlikle çıplak gözle bakmaması gerekiyor. Güneş'e doğrudan bakılması, retinanın zarar görmesi sonucu gözde kalıcı hasara neden olabilir.
Güneş tutulmasını gözlemlemek için ilk seçenek, tutulma gözlükleri kullanmak. Morötesi, kızılötesi ve yoğun görünür ışığı filtreden geçiren gözlükler, gözleri zararlı ışınlardan koruyor.
İkinci seçenek el yapımı projektör kullanmak. İki beyaz kağıt gerektiren yöntemde kağıtlardan birine küçük bir delik açarak diğerinin önünde, Güneş'e bakacak şekilde tutmak gerekiyor. Aralarında belli mesafe bırakıldığında, ilk kağıttan yansıyan ışınlar, ikinci kağıtta Güneş'in ters dönmüş görüntüsünü oluşturuyor.

Amerika kıtaları veya Doğu Asya ülkelerinde gözlem şansı olmayanlar ise tutulmayı internetten canlı izleyebilecek.
Slooh Gözlemevi, başından sonuna dek tutulmayı canlı olarak yayımlayacak:


Bir sonraki tutulma 2016'da
Dünya, 21. yüzyılda toplam 224 Güneş tutulmasına tanık olacak. Ancak bu tutulmaların birçoğu parçalı olarak gerçekleşecek. Bugün çok az kişinin tanık olacağı tam Güneş tutulmasında olacağı gibi, Ay'ın gölgesi ya uzaya yansıyor veya Dünya'nın çok az bir kısmına denk geliyor.
Dünya, bir sonraki Güneş tutulmasına 9 Mart 2016'da tanık olacak. Amerika kıtalarında ise tam Güneş tutulması Ağustos 2017'de gerçekleşecek.
Kaynak: Al Jazera

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünya Güneş tutulmasına hazır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN