Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'e İstanbul'dan geçit yok

Suriye veya Irak'a gitmek üzere kendi ülkelerinden rahat şekilde ayrılan sempatizanlarına Türk polisinin darbesi sürüyor. Son iki haftada İstanbul'da 32 kişi yakalanıp ülkelerine geri gönderildi

Giriş Tarihi: 20.3.2015
IŞİD'e İstanbul'dan geçit yok
Suriye ve Irak'ta savaşan; saflarına katılmak için Avrupa'dan bölgeye giden yabancılara yönelik Türk polisinin operasyonları sürüyor. Kendi ülkelerinden hiçbir güvenlik önlemine takılmadan ayrılan IŞİD sempatizanlarını durdurmak Türk polisine düşüyor. IŞİD'e katılmak için son 2 haftada Atatürk ve Sabiha Gökçen havalimanlarından yurda giriş yapan 32 sempatizan yakalanıp ülkelerine gönderildi. Havalimanlarının yanı sıra otogarlar ve istasyonlarda alınan sıkı tedbirler, IŞİD'e büyük darbe vurdu. Bu konuda Türk polisine yöneltilen suçlamalar da açığa düştü. Atatürk Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havalimanı'nda risk analizi yapan Havalimanı Şube Müdürlükleri, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ile İstihbarat Şube Müdürlüğü ekipleri, durumları riskli görülen yüzlerce kişiyi ülkelerine geri gönderdi. IŞİD'e katılım çabaları, özellikle bu ay doruğa ulaştı. 1-17 Mart tarihleri arasında Türkiye'ye girdikten sonra, şüpheli bulunup mülakata alınan yabancı uyruklu 34 kişi, profil uzmanlarınca sorguya alındı.

İNGİLİZ VATANDAŞLARI LİDER

Görüşmelerde ülkeye giriş sebeplerini "akraba ziyareti, arkadaş ziyareti, iş amaçlı ve turistik" diye açıklayan bu kişilerin uyruğu farklı olsa da büyük bir kısmı İngiltere vatandaşı. Savaş gönüllüsü bu kişilerin yaşları 15-35 aralığında seyrediyor. Ayrıca, Atatürk Havalimanı'nda tedbir alan polisler, 11 Mart 2015 tarihinde 2 çocuğuyla İstanbul'a giriş yapan Rusya uyruklu 34 yaşındaki E. Şodmonova adlı bir anneyi de iade etti.

KARAYOLLARI ABLUKADA

Emniyetin tedbir aldığı ulaşım ağları sadece havalimanlarıyla sınırlı değil. Polis, başta İstanbul olmak üzere otogarlar ve tren istasyonlarında sıkı güvenlik önlemleri alıyor. Gaziantep ve Hatay'a yönelen yolcu otobüslerine yönelik kimlik sorgulaması ve risk analizi yapan polisler, durumlarından kuşku duyulan çok sayıda Türk uyruklu kişiyi gözetim altında ikamet ettikleri illere gönderiyor. İstihbarat çalışmaları, İstanbul polisinin yoğun güvenlik önlemlerinden bunalan örgütün sempatizanlarını diğer illere yönlendirdiğini de gösterdi.

TÜRKİYE YAKALIYOR BATI BIRAKIYOR
Avrupa basını Türk polisini, yabancıların IŞİD'e katılımları konusunda yeterli tedbirleri almamakla suçluyor. Ancak Türkiye'den iade edilen birçok yabancı savaşçının kendi ülkelerinden nasıl ayrıldıkları haberlerde arka plana itiliyor. Üstelik Avrupa ülkelerinin Türk makamlarla yeteri kadar istihbarat paylaşımı hiç yapmaması gündeme getirilmiyor. Türkiye'nin hafta içi İngiltere'ye iade ettiği 3 IŞİD sempatizanı genç, kefaletle serbest bırakılmıştı. Diğer taraftan IŞİD'e katıldıkları bilinen 3 İngiliz genç kızın da Suriye'ye Kanada için çalışan bir ajan tarafından götürüldüğü ortaya çıkmıştı. Türkiye dün de Ankara'da yakalanan bir İngiliz kadını ülkesine iade etti. Avrupa'dan en az 10 bin kişinin IŞİD'e katıldığı biliniyo

'YEZİDİLERE KARŞI SOYKIRIM YAPILDI'
BM İnsan Hakları Konseyi, Irak'ta 100 kişi ile yüz yüze görüşerek bir rapor hazırladı. Buna göre IŞİD, Yezidilere karşı savaş suçları işledi ve bu suçların soykırım tanımına girebilir. Raporda Irak ordusu ve Şii milislerin de "bazı savaş suçlarını işlediği" belirtildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
IŞİD'e İstanbul'dan geçit yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN