'dan 'a büyük tehdit

Merkezi Haberalma Teşkilatı () Başkanı John Brennan, ile nükleer müzakerelere ilişkin, "Bence, İran, anlaşmaya varmaması halinde bunun muazzam bedel ve sonuçları olacağının farkında" dedi.

Giriş Tarihi: 22.3.2015 18:56
CIA'dan İran'a büyük tehdit
Brenan, Amerikan Fox News televizyonunda katıldığı programda, terör örgütü DAEŞ'in sunduğunun bir dini ideoloji değil, şiddet ideolojisi olduğunu belirtti.

Dünya genelindeki Müslümanların çoğunluğunun DAEŞ'in eylemlerini reddettiğine ve kınadığına dikkati çeken Brennan, "Bu nedenle onlara hiçbir şekilde dini meşruluk vermemeliyiz" ifadesini kullandı.

'ın Irak'ta DAEŞ'e karşı bazı operasyonlara destek vermesiyle ilgili soru üzerine Brennan, Ortadoğu'da DAEŞ'ın varlığının hem hem İran'ın çıkarlarına ters olduğunu söyledi.

Brennan, DAEŞ'in daha fazla ilerlemesini durdurmanın İran'ın da çıkarlarına olduğunu ancak İran'ı müttefik olarak tanımlayamayacaklarını vurguladı. Brennan, "Benim söylemeye çalıştığım, İran'ın Irak'ta kendi çıkarlarını izlediği, bunların bir kısmının DAEŞ ile mücadeleyi de içerdiği" değerlendirmesini yaptı.

Brennan, "ABD'nin İran'ın Irak'ta daha büyük bir rol oynamasına izin verdiği" eleştirilerini ise reddetti.

-"MUAZZAM BEDEL VE SONUÇLARI OLUR"-

Brennan, İran ile nükleer müzakerelere ilişkin değerlendirmesinde, "Bence, İran, anlaşmaya varmaması halinde bunun muazzam bedel ve sonuçları olacağının farkında" dedi.

İran'ın nükleer silah elde etmesini önlemek için ABD'nin elinde birçok seçenek bulunduğuna işaret eden Brennan, "Dolayısıyla bu yoldan gitmeye (anlaşmadan çıkma) karar verirlerse bunun sorumluluğunun kendilerine ait olduğunu biliyorlar" diye konuştu.

Anlaşma olması halinde, İran'ın hala gizliden gizliye nükleer silah elde etmeye çalışıp çalışmadığından nasıl emin olacaklarına yönelik soru üzerine Brennan, bu konunun İran'a güvenmekle ilgili olmadığını belirterek, şu anda İran'ın söylediklerini daha iyi teyit edebildiklerini ve istihbarat servisinin kapasitesinin bu konuda yeterli olduğunu bildirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
CIA'dan İran'a büyük tehdit
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN