Türkiye’nin Somali politikası Londra’da ele alındı

Giriş Tarihi: 22.3.2015 15:53 Güncelleme Tarihi: 22.3.2015 16:13
Türkiye’nin Somali politikası Londra’da ele alındı

Daily Sabah bünyesinde kurulan Daily Sabah Politika Araştırmaları Merkezi İngiltere’nin Başkenti Londra’da Türkiye’nin Somali çalışmaları ile ilgili panel düzenledi. Panele ilgi yoğun oldu.

Süleyman DİNÇER – LONDRA
SOAS Üniversitesi Somali Topluluğu ile birlikte düzenlenen panelde Türkiye'nin Somali'de yürüttüğü dış politika çalışmaları tartışıldı.
Panelde Türkiye Cumhuriyeti'nin eski Somali Büyükelçisi Dr. Kani Torun, Müslüman Yardım Kuruluşları Direktörü Abdurrahman Sharif ve Chatham House düşünce kuruluşu Afrika Uzmanı Jason Mosley Türkiye'nin Somali'de gerçekleştirdiği çalışmaların önemine değindi.
Eski Somali Büyükelçisi Kani Torun, Somali'nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için çok özel bir yere sahip olduğunu ve Türkiye'nin Somali'de Somali halkı için büyük riskler aldığını ifade etti.
''Biz Somali'de yürekten geleni yaptık. Risk aldık ve bunu Somali halkı yakından gördü. Cumhurbaşkanımız sayın Erdoğan, Somali'ye bir müslüman dayanışması olarak bakıyor. Türkiye Somali'ye destek için gitti. Ulaşım'dan eğitime, sağlıktan ticarete kadar Somali halkının menfaatleri ön planda tutuldu. Somali halkı Türkiye'nin samimiyetini yakından biliyor. 19 Ağustos 2011'de o dönem Başbakan olan sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın Mogadişu'ya yaptığı tarihi ziyaret, Türkiye Somali ilişkilerinde yeni bir dönemi başlattı''
Somali'de uluslararası kuruluşların etkisizliğine de dikkat çeken Torun, Somali hükümeti ile işbirliğinin doğrudan yapıldığını Birleşmiş Milletlerin dahi bölgede çalışma yapamazken Türkiye'nin önemli yardımlar gerçekleştirdiğini söyledi.
Panelin bir diğer konuşmacısı Müslüman Yardım Kuruluşları Forumu Direktörü Abdurraman Sharif, Türkiye'nin Somali'deki yardımlarının önemine vurgu yaptı.
''İnsani yardımlar her zaman siyasetten ayrı yapılmalıdır. Türkiye bunu başardı. Yardım sistemi yeni bir anlayışı ortaya çıkardı. Türkiye ile Somali arasında oluşan güven ve kardeşlik ortamı dünyaya örnek olabilecek bir ilişkidir''
Panelin son konuşmacısı Chatham House Düşünce Kuruluşu Afrika Uzmanı Jason Mosley Türkiye'nin Somali'ye olan yaklaşımındaki farklılığa dikkat çekti.
''Sayın Erdoğan'ın 2011 yılı Somali ziyareti büyük yankı uyandırdı. Türkiye'nin Somali'ye yaklaşımı çok farklı oldu. Türkiye ülkede meşru çalışmalar yürüttü.''
Daily Sabah Politika Araştırmaları Merkezi tarafından düzenlenen panel sonrasında konuşmacılar katılımıların soruları cevaplandırdı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye’nin Somali politikası Londra’da ele alındı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN