Birleşmiş Milletler'den 'e uyarı

BM Gazze raportörü Makarim Wibisono, 'e uluslararası hukuka uyması çağrısı yaptı.

Giriş Tarihi: 23.3.2015 16:34 Güncelleme Tarihi: 23.3.2015 16:40
Birleşmiş Milletler'den İsrail'e uyarı
BM işgal altındaki topraklarındaki İnsan Hakları Özel Raportörü Makarim Wibisono, Gazze saldırılarındaki sivil ölümlerine ve vahşetin boyutuna bakıldığında 'in, orantılılık, sivil ayrımı ve önlem konusunda uluslararası insani hukuka bağlılığının şüphe uyandırdığını belirterek bu ülkeye uluslararası hukuka uyması çağrısında bulundu.
BM İnsan Hakları Konseyi'ne hitap eden Wibisono, işgal altındaki Filistin topraklarındaki insan hakları durumuyla ilgili hazırladığı raporunu konseye sundu.

Wibisono, İsrail'in geçen yıl Gazze'de 7 hafta boyunca sürdürdüğü saldırılara ve benzeri görülmemiş tahribata dikkati çekerek İsrail'in Batı Şeria'da da aşırı güç kullanmasının, Filistinlileri toplu şekilde tutuklamasının ve kötü muamelede bulunmasının insan hakları ihlali olduğuna işaret etti.
Raporda, yedi yaşındaki bir Filistinli çocuğun geçen yaz İsrail saldırısı esnasında şarapnelle karnından yaralandığı örneğini veren Wibisono, yüzlerce çocuğun bu krizin bedelini ağır ödediğini belirterek Filistinli çocukların yaşadıkları haksızlıklara vurgu yaptı.
Wibisono, "Gazze'de 400 bin çocuğun psikolojik desteğe ihtiyacı var. Bu ve bundan sonra gelecek olan Filistinli ve İsrailli jenerasyonların kendi kaderini tayin etme ve eşit şekilde barış içinde yaşamaya hakları var. Gazze'deki sivil ölümlerine ve vahşetin boyutuna bakıldığında, İsrail'in saldırılarda orantılılık, sivil ayrımı ve önlem konusunda uluslararası insani hukuka bağlılığı şüphe uyandırıyor" dedi.
İsrail'in geçen yıl Gazze'deki saldırılarında hastanelerin, ambulansların, okulların hedef alındığını ifade eden Wibisono, İsrail, Filistin ve uluslararası topluma buradaki şiddeti sonlandırmak için sorumluk üstlenmeleri gerektiği çağrısında bulundu.
ARKADAŞINA GÖNDER
Birleşmiş Milletler'den İsrail'e uyarı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN