Türkiye'nin en iyi haber sitesi

mangası geri döndü

Uyguladığı cezalarıyla sıklıkla gündeme gelen 'de iğneli dan sonra eskiye dönüş başladı. eyaleti, idam mangasıyla infazı tekrar uygulamaya koydu.

Giriş Tarihi: 24.3.2015 11:16 Güncelleme Tarihi: 24.3.2015 11:34
İdam mangası geri döndü
'nin eyaletinde zehirli iğneyle da kullanılan ilaçların sağlanamaması durumunda ölüm cezasının idam mangası tarafından edilmesine karar verildi.

Valisi Gary Herbert, eyalette ölüm cezalarının idam mangası tarafından infaz edilmesine olanak tanıyan tasarıyı onayladı. İdam mangasıyla infazı "dehşet verici" bulduğuna işaret eden Herbert, ancak yöntemin gerekli ilaçların sağlanamaması durumunda eyalette idam cezalarının planlandığı gibi infaz edilmesine yardımcı olacağını belirtti.


Valinin sözcüsü Marty Carpenter, "Jüri, bir zanlının suçlu olduğuna hükmettiğinde ve yargıç idam cezası kararı verdiğinde bizim bu cezayı uygulamaktan başka seçeneğimiz yok. Zehirli iğneyle infaza devam edeceğiz. İdam mangası, gerekli ilaçların bulunamaması durumunda bizim için yedek yöntem olacak" dedi.

GEÇEN YIL BİR MAKHUM 40 DAKİKA CAN ÇEKİŞMİŞTİ

Geçen yıl Oklohama eyaletinde zehirli iğneyle infazı sırasında yeni bir ilaç karışımı kullanılan 38 yaşındaki Clayton Lockett'in işlemin başarısız olması üzerine 40 dakika can çekiştikten sonra kalp krizinden ölmesi, infazlarda kullanılan ilaç karışımlarıyla ilgili tartışma başlatmıştı.

Bazı ilaç firmalarının ölüm cezasında kullanılacak ilaçları hapishanelere göndermeyi reddetmesi üzerine infazlar ertelenmiş ve eyalet yönetimleri yeni yöntemler araştırmaya başlamıştı. Cumhuriyetçi Parti'nin Utah Senatörü Paul Ray, idam mangasının daha insancıl bir infaz yöntemi olduğunu savunmuş, insan hakları dernekleri ise öneriyi "barbarca" olarak nitelemiş ve eyaletin imajına zarar vereceğini ileri sürmüştü.

Utah'da 2004 yılına kadar ölüme mahkum edilenlere zehirli iğne ile idam mangası arasında seçim yapma hakkı tanınıyordu. Utah'ta idam mangası tarafından infaz edilen son mahkum, 2010'da Ronnie Le Gardner olmuştu.

Kaynak:Al jazeera
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İdam mangası geri döndü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN