Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Beyaz melekler iş başında

Giriş Tarihi: 25.3.2015
Beyaz melekler iş başında

Suriye'deki iç savaş bütün şiddetiyle devam ederken, Halep ve çevresinde tam 2 bin 147 kadın ve erkek gönüllü, elleriyle enkazdan can kurtarıyor. İsimleri de "Beyaz Baretliler"

Arap Baharı'nın en kanlı evresine tanıklık eden Suriye'de iç savaş bütün dehşetiyle sürerken, sivil halk, Beşar Esad rejiminin hava saldırılarından kendi imkânlarıyla kurtulmaya çalışıyor. Özellikle Halep ve çevresinde on binlerce kişi bu saldırılarda yaşamını yitirdi. Enkaza dönüşen bölgede arama kurtarma çalışmalarıysa bir grup gönüllü tarafından büyük bir özveriyle ve cesaretle yerine getiriliyor. Kendilerine "Beyaz Baretliler" adını veren bu grup, toplam 2 bin 147 kadın ve erkekten oluşuyor. Slate dergisinin Fransızca nüshasında "Beyaz Baretliler"le ilgili geniş bir inceleme yazısı yayımlandı. Ariane Bonzon imzalı yazıda, Paris'i ziyaret eden grubun üç üyesinin, deneyimleri ve yaşadıkları geniş bir şekilde yer buldu. Beyaz Baretliler, iki yıldır saldırıların yoğunlaştığı Halep ve çevresinde görev yapıyor. Enkazların altından cesetlerin yanında çok sayıda kadın ve çocuğu da sağ olarak çıkardıklarını anlatan grup üyeleri arasında, savaşın başlamasından önce bankacılık yapanlar bile bulunuyor. Kızılay, Kızılhaç ve AKUT gibi yardım kurumlarıyla irtibatları bulunan Beyaz Baretliler, can kaybının mümkün olduğunca azalması için çalışıyor.

KADINLARA ÖNEMLİ GÖREV
Savaşın çetin şartlarında, Beyaz Baretliler üyesi kadınlar da insanüstü bir gayretle kurtarma çalışmalarına katılıyor. Enkazdan sağ olarak çıkarılan kadın ve çocukların bakımı ve rehabilitasyonu da yine grubun kadın üyelerinin görev alanına dahil. Kadınlar, "Hayat kurtarmak bizim işimiz" diyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Beyaz melekler iş başında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN