Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kanserden kaçışı sürüyor

Annesi, anneannesi ve halasının ölümüne neden olan genler nedeniyle kanser riski taşıyan, bu yüzden iki yıl önce göğüslerini aldıran Angelina Jolie, geçen hafta da yumurtalık ameliyatı oldu

Giriş Tarihi: 25.3.2015
Kanserden kaçışı sürüyor
Hollywood'un ünlü yıldızlarından Angelina Jolie, kanser riski nedeniyle geçen hafta ameliyatla yumurtalıklarını aldırdığını açıkladı. New York Times gazetesinde "Angelina Jolie Pitt: Bir Operasyonun Güncesi" isimli bir yazı kaleme alan Jolie, operasyon kararını nasıl aldığını ve hislerini anlattı. Jolie yazısında, yumurtalık kanserine yakalanması riskini yüzde 50, göğüs kanserine yakalanma riskini ise yüzde 87 oranında artıran BRCA1 geni nedeniyle bu ameliyatı gerçekleştirmeye karar verdiğini belirtti.

'UZUN SÜRE DÜŞÜNDÜM'
Ortak genlerin neden olduğu kanser nedeniyle annesini, anneannesini ve halasını kaybettiğini ifade eden Jolie, daha önce de risk nedeniyle göğüslerini aldırmıştı. Jolie, önceki operasyondan daha zor olan bu ameliyatı uzun süredir düşündüğünü, yapılan son testte ortaya çıkan risk faktörü ve doktorunun tavsiyesiyle bu kararı aldığını belirtti.

ZORUNLU MENOPOZ...
Güzel oyuncu yazısında operasyon için "Göğüslerimin alınmasından daha basit ama etkileri çok daha ağır bir ameliyat. Ayrıca ameliyatı geçiren kadın zorunlu olarak menopoza giriyor. Buna kendimi hem fiziksel hem de duygusal olarak hazırlamaya çalıştım" dedi. Jolie, "Bu tür kararları verebilmek kolay değil. Ama kontrolü ele almak ve herhangi bir sağlık sorunu ile doğrudan baş etmek mümkün" dedi. Operasyonda kalıtsal özellikli gen nedeniyle Jolie'nin yumurtalıklarıyla yumurtalığı rahme bağlayan Fallop tüpleri de alındı. Annesi Marcheline Bertrand'ın yumurtalık kanseri teşhisi konulduğunda 49 yaşında olduğunu, kendisinin ise şimdi 39 yaşında olduğunu ifade eden ünlü yıldız, "Hormon tedavisine rağmen artık menopoza girmiş oldum. Başka çocuğum olmayacak. Fiziksel olarak da bazı değişiklikler olmasını bekliyorum Ancak bu korkulacak bir şey değil, Hayatımın bir parçası. Şimdi bağışıklık sistemimi kuvvetlendirmek için doğal yollar deneyeceğim" dedi.

BRAD İLK UÇAKLA EVE DÖNDÜ
Eşi Brad Pitt'le 3'ü evlatlık 6 çocuğa sahip Jolie yazısında, "Torunlarımın olduğunu görecek kadar yaşamamam için hiçbir neden yok. Ameliyat kararını aldığımda Fransa'daki eşimi (Brad Pitt) aradım. İlk uçakla eve döndü. Bu tür anlarla ilgili en güzel şey her şeyin açık seçik olması. Ne yaşayacağınızı ve neyin önemli olduğunu biliyorsunuz. Bu huzur verici" diye yazdı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kanserden kaçışı sürüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN