'dan 'ye övgü

Giriş Tarihi: 25.3.2015 23:23 Güncelleme Tarihi: 26.3.2015 03:20
Ukrayna'dan Türkiye'ye övgü

Maliye Bakanı Natalie Jaresko, 'ye borcunu ödeyen 'nin başarı örneği olduğunu söyledi.

Maliye Bakanı Natalie Jaresko, kreditörleriyle mayıs ayının sonunda anlaşmaya varmayı amaçladıklarını, Uluslararası Para Fonu () ile anlaşma kapsamında ikinci yardım diliminin haziran ayında serbest bırakılacağını belirterek, IMF'ye borcunu ödeyen 'nin başarı örneği olduğunu söyledi.

"TÜRKİYE ÇOK BÜYÜK BİR KATKIDA BULUNDU"


İngiltere'nin başkenti Londra'da düşünce kuruluşu Chatham House'da AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Jaresko, "Türkiye geçen hafta 50 milyon dolarlık bir kredinin Ukrayna'ya sağlanması için karar verdi. Ayrıca 10 milyon dolarlık ek bir meblağın da insani yardım için yapılacağını sanıyorum. Türkiye çok büyük katkıda bulundu" dedi.

"TÜRK HALKINA VE HÜKÜMETİNE MİNNETTARIZ"

Türkiye ile son derece güçlü ilişkilerin sürdürüldüğünü belirten Jaresko, geçen hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko ile Kiev'de yaptıkları görüşmeyi hatırlatarak, "Türk halkına ve hükümetine anlayışları için minnettarız. Bu son derece iyi bir başlangıç. Aynı zamanda halihazırda oldukça zor bir durumda olan Kırım Tatarları'nın desteklenmesi konusunda ortak bir paydayı paylaşıyoruz" dedi.

IMF'DEN İKİNCİ KREDİ DİLİMİ HAZİRAN'DA

IMF'nin Ukrayna'ya sağlayacağı 17,5 milyar dolarlık kredinin 5 milyar dolarlık ilk kısmının bu ay itibariyle alındığını belirten Jaresko, "Kreditörlerimizle mayıs ayının sonunda bir anlaşmaya varmayı amaçlıyoruz. IMF ile anlaşmamız kapsamında ikinci gözden geçirmenin devamında yardımın ikinci dilimini haziran ayında alacağız" ifadelerini kullandı.

"IMF'YE BORCUNU ÖDEYEN TÜRKİYE'DEN ÖĞRENMEYE DEVAM EDİYORUZ"

Türkiye'nin 2000'li yılların başında ekonomik olarak zor dönemlerden geçtiğini hatırlatan Jaresko, Türkiye'nin IMF'ye olan borcunu tamamını yakın zamanda ödemesinin son derece önemli olduğunu vurguladı. Jaresko, "Türkiye bu anlamda bir başarı örneği. Benzer bir durumdan çıkıldı. Türkiye örneğinden öğrenmeye devam ediyoruz" dedi.

"TÜRKLERİ UKRAYNA'YA BEKLİYORUZ"

Natalie Jaresko, Türkiye'nin finansal desteğinin yanında Ukrayna'nın altyapı yatırımlarında da etkin rol alabileceğine işaret ederek, şunları kaydetti:

"Ukrayna'nın altyapı konusunda yatırım ihtiyacı konusunda şüphe yok. Türkiye'nin bize sunduğu finansal destek tabii ki önemli, ama daha da önemli olan Türk şirketlerinin Ukrayna'ya gelerek aktif bir şekilde inşaat sektörü ve diğer farklı sektörlerde faaliyet göstermesidir. Türkiye'de otoritelerle son derece iyi ilişkilerimiz var ve Türk iş dünyasının Ukrayna'ya gelmesinden memnuniyet duyarız."

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN TÜRK MÜTEAHHİTLERE UKRAYNA'YI İŞARET ETMİŞTİ

Geçen hafta Ukrayna'ya yaptığı ziyaret sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna yönetiminin Türk şirketlerine gerekli desteği vereceğinden emin olduğunu vurgulayarak, "Firmalarımızın gerekli ortam sağlandığında adil rekabet şartları temin edildiğinde fevkalade başarılı çalışmalara imza atacağına ben yürekten inanıyorum. Müteahhitlik firmalarımız dünyada medarı iftiharımızdır. Ukrayna'da üstlendikleri projelerin toplam miktarı yaklaşık 4,5 milyar dolardır. İnanıyorum ki bu zor dönem atlatıldığında Ukrayna'da bu noktada tecrübeleri bulunan müteahhitlik firmalarımız çatışmalardan zarar gören yerlerin altyapısının inşası noktasında görev üstlenmeye hazırdır" değerlendirmesinde bulunmuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ukrayna'dan Türkiye'ye övgü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN