Acı, 16 milletin ocağına düştü

Fransız Alpleri'nde 150 kişiye mezar olan uçak kazasıyla ilgili detaylar ortaya çıkmaya başladı. Uçakta bulunanların 16 ayrı ülke vatandaşı oldukları belirlendi. Uçağın birinci kara kutusu incelemeye alınırken, ikinci kara kutu ise parçalanmış olarak bulundu

Giriş Tarihi: 26.3.2015
Acı, 16 milletin ocağına düştü
Fransa'nın güneyinde önceki gün düşen ve 144 yolcu ile 6 mürettebata mezar olan Alman havayolu şirketi Lufthansa bünyesindeki Germanwings Havayolları'na ait uçakta 16 ayrı milletten yolcunun bulunduğu belirlendi. Germanwings'in CEO'su Thomas Winkelmann, dün düzenlediği basın toplantısında, Barselona'dan Düsseldorf'a giderken Fransız Alpleri'ne çakılan uçakta 72 Alman ve 35 İspanyol vatandaşının bulunduğunu duyurdu. Winkelman, bazı yolcuların çifte vatandaşlığı olduğu için uyruklarını belirleyemediklerini vurguladı. Winkelmann'ın açıklamasına göre, uçakta Avustralya, Arjantin, İran, Venezüella ve ABD'den 2'şer, İngiltere, Hollanda, Kolombiya, Meksika, Japonya, Danimarka, Belçika ve İsrail'den de 1'er yolcu vardı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ölenler arasında Türk vatandaşlığından çıkarak Almanya uyruğuna geçen bir kadının da bulunduğunu belirtmişti. Bu arada İspanya ve Almanya'da bayraklar yarıya indirildi.

DNA ÖRNEKLERİ TOPLANIYOR

Uçağın 4 hektarlık bir alana yayılan enkazını kaldırma çalışmalarıysa, dün sabah tekrar başladı. Karadan ulaşmanın zor olduğu bölgeye yüzlerce polis, 70 kişilik dağ komando birliği, itfaiye ve arama kurtarma ekipleri gönderildi. Uçağın birinci kara kutusunun incelemeye alındığı, ikinci kara kutunun ise parçalanmış olarak bulunduğu belirtildi. Adli tıp uzmanları da kazada hayatını kaybeden 150 kişinin kimliklerini tespit edebilmek için DNA örnekleri toplamaya başladı. Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, cenazelerin en kısa zamanda ailelere teslim edilmesi için tüm çabanın gösterildiğini söylerken İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Pierre-Henry Brandet "Enkaz çok zor bir bölgede. Gece boyunca kar ve yağmur yağdı. Planlı ve programlı ilerlemeye önem veriyoruz" dedi.

ERDOĞAN 'DAN TAZ İYE TELEFONU

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaşanan trajediyle ilgili İspanya Kralı 4. Felipe ile bir telefon görüşmesi yaptı ve taziyelerini iletti. Kral Felipe'nin de Erdoğan'a gösterdiği hassasiyetten dolayı teşekkür ettiği belirtildi.

İKİNCİ KARA KUTU DA BULUNDU
Düşen uçağın kokpit ses kayıtlarının bulunduğu kara kutu Paris'e gönderildi. Karakutunun hasar aldığı fakat kayıtlarına ulaşılabileceği öğrenildi. Kaza nedenini çözecek ikinci kara kutu dün bulundu. Parçalanan kara kutunun ses kayıt çipleri ise hala aranıyor.

ŞÜPHE ÇEKEN SEKİZ DAKİKA
Radar kayıtları, uçağın 8 dakika boyunca hızla irtifa kaybettiğini ortaya çıkarmıştı. Uzmanlar, bu 8 dakika boyunca pilotların yerle iletişim kurmamış olmasını "şüphe çekici" olarak değerlendiriyor. Deutsche Welle'ye konuşan Havacılık Uzmanı Niki Lauda "Böyle bir durumda 8 dakika inanılmaz uzun bir süre sayılır. Bu sürede pilotun kontrol kulesiyle irtibat kurmaması şaşılacak bir durum" dedi.
ARKADAŞINA GÖNDER
Acı, 16 milletin ocağına düştü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN