Türkiye'nin en iyi haber sitesi

için ortak komite kuruluyor

Hamas Siyasi Büro üyesi Hayye, "Başbakan Hamdallah ile yaptığımız görüşmede, 'deki sorunlara çözüm arayacak ortak komite oluşturulması yönünde anlaşmaya vardık" dedi.

Giriş Tarihi: 26.3.2015 16:12 Güncelleme Tarihi: 26.3.2015 16:13
Gazze için ortak komite kuruluyor
Hamas Siyasi Büro üyesi Halil el-Hayye, Filistin Başbakanı Rami el-Hamdallah'la, sorunların çözümü için ortak komite oluşturulmasında anlaştıklarını söyledi.

Hayye, "Başbakan Hamdallah ile yaptığımız görüşmede, 'deki sorunlara çözüm arayacak ortak komite oluşturulması yönünde anlaşmaya vardık" dedi.

Elektrik kesintileri, eski Hamas hükümeti memurlarının maaş ödemeleri, İsrail saldırılarının ardından bölgenin yeniden imarı ve sınır kapılarının uzlaşı hükümetine devredilmesi gibi sorunlara çözüm için komite oluşturulacağını aktaran Hayye, "Başbakan Hamdallah görüşmede, Gazze'deki sorunlara yönelik çözüm planlarını Hamas heyetine aktardı" diye konuştu.

Gazze Şeridi'ndeki kriz ve sorunlara çözüm yollarını arama çalışmaları kapsamında bugün bölgeye giden Hamdallah, Fetih Hareketi heyetiyle uzun süren görüşmesinin ardından Hamas heyetiyle de bir araya geldi.

Hamas ve Fetih arasında 23 Nisan 2014'te varılan milli mutabakat sonucu 2 Haziran'da uzlaşı hükümeti kurulmuş ancak ödeme yapmaması nedeniyle Gazze'de eski hükümete bağlı işçi ve memurlar, mayıs ayından bu yana yalnızca birkaç kez maaşlarını alabilmişti. İsrail'in ablukası nedeniyle yakıt krizine bağlı olarak sıklıkla meydana gelen elektrik kesintileri ve sınır kapıları idaresinin hükümet tarafından devralınmaması bölgede aksaklıklara ve protestolara neden olmuştu.

Öte yandan İsrail'in, yıllardır abluka altında tuttuğu Gazze'ye 7 Temmuz 2014'te başlattığı ve 51 gün süren saldırılarda, 2 binden fazla kişi hayatını kaybetmiş, binlerce bina yıkılmış veya hasar görmüştü. Mısır'ın başkenti Kahire'de Gazze'nin imarı için 12 Ekim 2014'te düzenlenen uluslararası konferansta katılımcı ülkeler tarafından, yarısı imarda kullanılmak üzere 5,4 milyar dolarlık yardım taahhüdünde bulunulmuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gazze için ortak komite kuruluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN