Türkiye'nin en iyi haber sitesi

O tablo 70 yıl sonra iade

Naziler tarafından 1944'te Paris'te çalınan El Greco'ya ait "Bir Centilmenin Portresi" isimli tablo, gerçek sahibi olan Priester ailesine teslim edildi

Giriş Tarihi: 28.3.2015
O tablo 70 yıl sonra iade
İspanyol ressam El Greco'ya ait "Bir Centilmenin Portresi" isimli tablo, Nazi dönemi Alman Gizli Servisi Gestapo ajanları tarafından Viyana'da çalınmasının ardından, tam 70 yıl sonra gerçek sahibine teslim edildi. Yahudi bankacı Julius Priester'ın değerli tablolardan oluşan 50 parçalık koleksiyonu, Paris'in de düşmesinin ardından evlerini basan Gestapo ajanları tarafından 1944'te çalınmıştı. Daha sonraları Meksika'ya göç eden çift, El Greco'nun da içinde olduğu koleksiyonu bulacaklarına dair ümitlerini asla kaybetmedi.

35 MİLYON LİRA

Tablonun Gestapo tarafından New York'taki sanat tefecisine satıldığına dair aldığı mektupla umudu daha da artan Priester, 1954'teki ölümüne kadar koleksiyonun izini sürdü. Priester'ın ölümünden sonra koleksiyonun izini sürme görevini ailesi devraldı. New York'tan Londralı bir alıcıya satılan tablo, 2003'te de İsviçreli koleksiyoncuya gitti. Bir sanat meraklısının, bir açık arttırmada tablonun gerçekte El Greco'ya ait olduğunu keşfetmesiyle gerçek ortaya çıktı. Halen çalındığı günkü çerçevesini koruyan tablo, aileye kuruluş aracılığıyla teslim edildi. Fiyatı net olarak bilinmeyen tablonun ortalama 9.2 milyon sterlin (35 milyon lira) değerinde olduğu tahmin ediliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
O tablo 70 yıl sonra iade
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN