Yaşlı kadına biyonik göz

Hawaii'de yaşayan ve iki yıl önce kör olan 72 yaşındaki kadın, 4 saatlik bir ameliyatla yerleştirilen biyonik göz sayesinde görmeye başladı

Giriş Tarihi: 28.3.2015
Yaşlı kadına biyonik göz
Ailesinden irsi olan tavukkarası hastalığı sebebiyle bundan 2 yıl önce görme fonksiyonunu tamamen kaybeden ve Hawaii'de yaşayan yaşlı kadın, adanın güneyindeki Göz Ameliyat Merkezi'nde geçirdiği operasyon sonucu taktırdığı "biyonik göz" cihazı ile artık görebiliyor.

BİRÇOK HASTAYA UMUT

Yaklaşık 4 saat süren başarılı bir ameliyatın ardından kadına, görebilmesini sağlayan biyonik gözlerini yerleştiren doktorlar; yaşlı kadının Hawaii'de biyonik göz takan ilk kişi olduğunu söyledi. Ameliyat anını ABD'li CBS Televizyonu muhabirleri de kayıt altına aldı. Gözleri tekrardan işlevsel hale gelen 72 yaşındaki kadının ismi ise açıklanmadı. Fakat kadının Japon asıllı olduğu öğrenildi. Ameliyatı yürüten doktorlardan Mark Humayan, sağlık merkezi doktorları olarak cihazın görme engelli daha fazla hastaya yardımcı olmasını umduklarını söyledi.

CİHAZ, 144 BİN DOLAR

Biyonik göz, görüş alanındaki nesneleri algılamayı sağlayan elektronik bir gözlük vasıtasıyla çalışıyor. 144 bin dolarlık (374 bin lira) cihaz, kadının etrafındaki nesneleri tüm renkleriyle görebilmesini sağlamıyor fakat baktığı eşyaları şeklen algılayıp tanımlayabilmesine yardım ediyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yaşlı kadına biyonik göz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN