Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yemen operasyonu Arap Gücü provası

Giriş Tarihi: 28.3.2015
Yemen operasyonu Arap Gücü provası

Suudi Arabistan liderliğinde 10 ülkenin, Yemen'deki İran destekli Husilere karşı hava operasyonu "Ortak Arap Gücü projesinin provası" olarak yorumlandı. Arap Birliği ortak orduyu bugün görüşecek

Suudi Arabistan liderliğindeki 10 Arap ülkesinin Yemen'deki Şii Husilere yönelik önceki gece başlattığı hava operasyonu devam ediyor. Toplamda 185 uçakla yürütülen operasyonda dün gece, başkent Sana'da Husilerin kontrolündeki El Samaa askeri üssü vuruldu. Bu üs, Husilerle işbirliği yapan devrik Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih'in oğlu tarafından komuta ediliyor. Sana'da ayrıca Devlet Başkanlığı konutu da vuruldu. Salih'e bağlı güçlerin Lahic ve Dali kentlerine açtığı topçu ateşinde ise 7 kişi öldü. Günün doğmasıyla İran destekli Husiler, Aden'e yeniden girdi. Kentte çatışmalar alevlenirken, Suudi Arabistan Savunma Bakanlığı sözcüsü kara harekâtının gündemde olmadığını söyledi. Suudi Arabistan önderliğindeki koalisyonun Yemen'deki öncelikli hedefinin Devlet Başkanı Abdurabbu Mansur Hadi'nin iktidarını korumak ve İran etkisini kırmak olduğu biliniyor. Ancak uzmanlara göre Sünni blok koalisyonu aynı zamanda Yemen'de askeri bir stratejiyi test ediyor. Arap Birliği zirvesi bugün Mısır'da bir araya gelecek. Zirveye, Husilerin Aden'e girmesi nedeniyle 3 gün önce ülkesini terk eden Hadi de katılacak. İki gün sürecek zirvenin ana gündem maddesi "Ortak Arap Gücü" tasarısı olacak. Tasarı, üye ülkelerin güvenliğinin doğrudan tehdit edilmesi durumunda ve terör örgütlerine karşı bölgede hızlı müdahalede bulunacak "Ortak Arap Gücü"nün kurulmasını öngörüyor. Uzmanlar projenin hayata geçmesinin zor olacağını söylüyor. Gerekçe olarak 22 üyeli Arap Birliği içerisindeki anlaşmazlıkların çok fazla olması gösteriliyor. Mısır ve Ürdün'ün Ortak Arap Gücü'nü; Libya, Suriye ve Irak'taki IŞİD militanlarına karşı kullanmak isteyeceği belirtiliyor. Buna karşılık Suudi Arabistan ve Körfez ülkeleri için öncelikli tehdidin radikal gruplardan ziyade İran olduğuna dikkat çekiliyor.

46 SİVİL ÖLDÜ İLAÇ SIKINTISI VAR
Kararlı Fırtına operasyonunda şimdiye kadar 46 kişi öldü. Sadece başkent Sana'da 80 yaralı var. Başkentte halk, olası bir kara harekatı veya hava saldırılarının artırılması endişesiyle evlerini terk etmeye başladı. Halk arasında "benzin bitecek" endişesi başladı. Sınır Tanımayan Doktorlar örgütü tıbbi malzeme bulmakta zorlandıklarını duyurdu.

HAREKÂTIN İSMİ KRAL'DAN GELİYOR
Yemen'de Husilere yönelik başlatılan operasyona Suudi Arabistan'ın kurucusu Kral Abdülaziz'in bir sözünden ilham alınarak "Kararlılık Fırtınası" adı verildiği iddia edildi. El-Arabiya'nın haberine göre, 63 yıl önce vefat eden Kral Abdülaziz'in "Kararlılık azmin ve zaferin, terk etmek ise tefrika ve dövünmenin babasıdır" sözünden esinlenildi.

KRİZİ ANLAMAK İÇİN 4 DETAY
Arap Yarımadası'nın en fakir ülkesi Yemen'deki krize dair:
1 Husiler: 25 milyonluk ülkenin yüzde 30'unu oluşturan Husileri, İran destekliyor. Ülkenin ikiye bölünmesini istiyorlar.
2 Salihi'nin intikamı: 2012'deki devrimde 33 yıllık iktidarını kaybeden Ali Abdullah Salih, intikam alıyor.
3 El Kaide ve IŞİD: Yemen'in meşru Devlet Başkanı Hadi, ABD'nin ülkesindeki El Kaide üslerine operasyonunu destekliyor. IŞİD ise El Kaide'nin Yemen'deki etki alanlarına girmeye başladı.
4 İç savaş tehdidi: Her yetişkinin silaha sahip olduğu Yemen'de Sünnilerle Şiiler arasında iç savaşın çıkmasından endişe ediliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yemen operasyonu Arap Gücü provası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN