'Bir şey yapacağım ki herkes hatırlayacak'

Germanwings uçağına 150 yolcusuyla ölüm dalışı yaptıran yardımcı pilot Lubitz'in kız arkadaşı Bild gazetesine konuştu: Bana 'Tüm sistemi değiştirecek bir şey yapacağım' diyordu

Giriş Tarihi: 29.3.2015
'Bir şey yapacağım ki herkes hatırlayacak'
İspanya-Almanya seferini yapan Germanwings Havayolları'na ait yolcu uçağını kasten düşürdüğü ortaya çıkan yardımcı pilot Andreas Lubitz'in kız arkadaşı, Alman Bild gazetesine konuştu. Kimliği gizlenen Maria W. isimli genç kadın, Lubitz'in kendisine "Bir gün, tüm sistemi değiştirecek bir şey yapacağım. İşte o zaman herkes benim adımı bilecek. İsmim hep hatırlanacak" dediğini söyledi. Maria W. "O zamanlar neyi kastettiğini anlamamıştım. Fakat kaza haberini duyunca bir anda her şey açıklığa kavuştu" dedi.

'DÜŞÜYORUZ' DİYE ÇIĞLIK
Beraber oldukları dönemde Lubitz'in sık sık kâbus gördüğünü söyleyen eski hostes Maria W., 27 yaşındaki yardımcı pilotun "Düşüyoruz" çığlıklarıyla uykusundan uyandığını aktardı. "Andreas, psikolojik rahatsızlığı dolayısıyla asla kaptan pilot olamayacağını söylüyordu" diyen Maria W., "Kendisini baskı altında hissediyordu ve hak ettiği parayı kazanamadığını düşünüyordu. Normal sohbetlerimizde çok iyi ve nazik biriydi. Fakat iş hakkında konuşmaya başladığımızda tamamen farklı biri oluyordu. Öfke krizleri geçiriyordu" ifadelerini kullandı. Lubitz'le 5 ay Avrupa'da seyahat ettiklerini söyleyen Maria W., dengesiz kişiliğini keşfettikten sonra ondan ayrıldığını söyledi.

AYRILMAMA HEDİYESİ
Lubitz'in, faciadan kısa süre önce, kız arkadaşını bu kararından geri döndürmek için iki adet Audi marka otomobil sipariş ettiği de öğrenildi. Maria W., Lubitz'in tüm çabalarına rağmen ayrılık kararından vazgeçmediğini belirtti.

PİLOTTAN 'UYARMADILAR' DAVASI
ABD'lİ eski pilot Clayton Osbon, yaşadığı psikolojik çöküşü fark etmedikleri için, 2012'de çalıştığı JetBlue Havayolları'na 15 milyon dolarlık tazminat davası açtı. Osbon, sefer esnasında nöbet geçirmiş, kokpitten fırlayarak "Terör", "El Kaide" ve "Hepimiz öleceğiz" şeklinde çığlıklar atmıştı. Yolcuların yardımıyla durdurulan pilotun, çocuklukta kafasına aldığı bir darbe yüzünden böyle bir rahatsızlıkla karşı karşıya kaldığı ortaya çıkmıştı. Öte yandan Germanwings'in bağlı olduğu Lufthansa Havayolları kurban yakınlarına acil ihtiyaçları düşünülerek 50 bin avroya kadar para yardımı yapılacağını açıkladı.

PİLOTSUZ UÇAK FİKRİNE DOĞRU...
Fransa'daki facia, havacılık sektöründe ciddi tartışmalara yol açtı. Eski bir pilot olan Mary Cummings "Uçakların kendi başına uçması teknolojik olarak mümkün. Pilotlar, her uçuşta ancak 3'er dakika uçak kullanıyor. Buna karşılık kazaların yüzde 80'i insan hatasından kaynaklanıyor" dedi. Cummings'e göre havayolları şirketleri ve yolcular, kokpitte bir makine görmektense insan görmeyi tercih ediyor. Uzmanlar, 2050'li yıllarda uçakların karadan yönetilebileceği öngörüsünde bulunuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Bir şey yapacağım ki herkes hatırlayacak'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN