Türkiye'nin en iyi haber sitesi

El Kaide'nin kaçırdığı Çek kadınları İHH kurtardı

Giriş Tarihi: 29.3.2015
El Kaide'nin kaçırdığı Çek kadınları İHH kurtardı

İHH İnsani Yardım Vakfı, Pakistan'da El Kaide'nin kaçırdığı iki Çek kadını, 2 yıl sonra ailelerine kavuşturdu. Çek Cumhuriyeti Başbakanı , yardımlarından dolayı İHH'ye teşekkür etti

Turistik amaçlı gittikleri Pakistan'da, terör örgütü El Kaide'ye bağlı silahlı gruplarca kaçırılan Çek Cumhuriyeti uyruklu 2 kadın, sonunda kurtarıldı. İki yıl sonra özgürlüklerine kavuşan kadınlar, İHH İnsani Yardım Vakfı'nın girişimleri sonucu kurtuldu. Antonie Chrastecka ve Hana Humpalova isimli kadınlar, dün Van'a getirildi.

AİLELERİ YARDIM İSTEMİŞTİ

Chrastecka ve Humpalova 2013'te farklı ülke, inanç ve kültürleri tanımak amacıyla dünya turuna çıkmıştı. Otobüsle İran'dan Pakistan'a geçen Chrastecka ve Humpalova, sınırda yol kontrolü yapan El Kaide'ye bağlı silahlı gruplar tarafından rehin alındı. Kızlarının hayatta olduğunu öğrenen aileleri, iki ay önce İHH yetkililerine ulaşarak yardım istemişti. Kadınların sağlık durumundan ihtiyaçlarına kadar tüm detayları yakından takip eden İHH İnsani Yardım Vakfı Uluslararası İlişkiler ve İnsani Diplomasi Koordinatörü İzzet Şahin başkanlığındaki İHH ekibi, yaptıkları görüşmeler sonunda Chrastecka ve Humpalova'nın Türkiye'ye getirilmelerini sağladı. Kadınlar, dün Çek Cumhuriyeti yetkililerine teslim edilerek ülkelerine gönderildi. İHH Koordinatörü İzzet Şahin, "Temennimiz, bir daha böyle vakalara şahitlik etmememiz, bu acıları görmememizdir. Fakat olursa da vakıf olarak diğer insanların özgürleşmesi için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz" dedi. Çek Cumhuriyeki Başbakanı Bohuslav Sobotka, vatandaşlarının ülkelerine dönmelerinden dolayı çok memnun olduğunu söyledi ve İHH'ye teşekkür etti.

"HAYATIMIN EN MUTLU GÜNÜ"
Van'da Anadolu Ajansı'na konuşan Hana Humpalova, "13 Mart 2013'te bizi kaçıranların kim olduklarını ve ne için tutuklandığımızı hala bilmiyoruz. Dışarı çıktığımız zaman iki yıldan sonra ilk defa güneşi görmemiz bize mutluluk verdi. İHH yetkililerine sonsuz teşekkür ediyorum" dedi. Antonie Chrastecka da, "En mutlu günümü yaşıyorum. Uyumak bile istemiyorum. Çünkü bunun bir rüya olmasından korkuyorum" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
El Kaide'nin kaçırdığı Çek kadınları İHH kurtardı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN