Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Suudi Arabistan'a savaş açtı

Suudi Arabistan'ın Yemen'e müdahalesine Hizbullah lideri Nasrallah'tan sert tepki geldi: Herkesin olduğu gibi bizim de kendi belirleyeceğimiz bir biçimde cevap verme hakkımız var

Giriş Tarihi: 29.3.2015
Suudi Arabistan'a savaş açtı
Suudi Arabistan liderliğindeki 10 Sünni Arap ülkenin Yemen'e yönelik hava operasyonu 3'üncü gününde de devam etti. Hedefte yine İran destekli Şii Husilerin elinde bulunan başkent Sana ve Aden'deki askeri üsler vardı. Ancak hava operasyonlarına rağmen Husilerin, Aden kentindeki sokak çatışmalarında ilerleme kaydettiği öğrenildi. Husilere ait zırhlı araçlar konvoylar halinde Aden'e girerken bölge sakinlerinin evlerini terk ettikleri bildirildi. Hava saldırıları boyunca şimdiye kadar en az 46 kişinin öldüğü açıklandı. Suudi Arabistan dün ayrıca Yemen'deki 69 diplomatını tahliye etti. Suudi Hava Kuvvetleri'ne bağlı iki jet ise düştü. Uçaklardan atlayan pilotları ABD donanması kurtardı. Diğer taraftan Suudi Arabistan'a İran'dan beklenen sert cevap Hizbullah'tan geldi. Lübnan'daki Hizbullah hareketinin Genel Sekreteri Hasan Nasrallah, El Manar televizyonunda yayınlanan konuşmasında Yemen'de yaşananları değerlendirdi. Yemen'e yönelik operasyonun gerçek sebebinin, "Suud ailesinin Yemen'deki nüfuzunu kaybetmesi" olduğunu öne süren Nasrallah, "Ne oldu da Araplar bu kadar gözü pek oldular? İsrail hiçbir zaman Suudi Arabistanlı yöneticilerin ve onların yandaşlarının gözünde böyle bir operasyonu gerektirecek tehdidi oluşturmadı" dedi.

ÖRNEKLERİ HİZBULLAH
Nasrallah, "Herkesin olduğu gibi bizim de kendi belirleyeceğimiz bir biçimde cevap verme hakkımız vardır. Hiç kimsenin bu özgürlüğü elimizden almaya hakkı yoktur" dedi. Nasrallah'ın bu sözleri Batı basınında "Suudi Arabistan'a savaş ilan etti" şeklinde yorumlandı. 25 milyonluk Yemen nüfusunun yüzde 30'unu oluşturan Husiler, kendilerine Hizbullah'ı örnek alıyor.

KRAL: OPERASYONA DEVAM EDECEĞİZ
Yemen'e yönelik hava operasyonu sürerken dün 22 üyeli Arap Birliği Mısır'da bir araya geldi. Bugün de devam edecek zirvede oluşturulması planlanan Ortak Arap Gücü Birliği masaya yatırıldı. Zirvede ayrıca Arap Birliği'nin Husilere karşı kara operasyonu düzenlenmesi önerisi de ele alındı. Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz, "Yemen güven ve istikrara kavuşana kadar Kararlılık Fırtınası Operasyonu devam edecek" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suudi Arabistan'a savaş açtı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN