Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yerçekimsiz yaşam deneyi

Giriş Tarihi: 29.3.2015
Yerçekimsiz yaşam deneyi

Mars'a yolculuk için bir test daha! Soyuz aracıyla Uluslararası Uzay İstasyonu'na gönderilen ekip yerçekimsiz ortamın vücuda etkilerinin ölçümü için bir yıl uzayda kalacak

Soyuz uzay aracıyla Kazakistan'daki Baykonur Uzay Üssü'nden Dünya'dan 418 kilometre yükseklikte bulunan ve 16 ülke tarafından inşa edilen Uluslararası Uzay İstasyonu'na(UUİ) gönderilen Rus kozmonotlar Gennady Padalka, Mihail Kornienko ve ABD'li astronot Scott Kelly bir yıllık görevlerine önceki gün başladı.

İKİZ KARDEŞLER KIYASLANDI
Görev süresince insan vücudunun uzun süreli yer çekimsiz ortamda vereceği tepkiler incelenecek. Scott Kelly ve dünyada kalan ikiz kardeşi astronot Mark Kelly bazı testlere tabi tutulacak. İncelemeler kapsamında ikiz kardeşlerde meydana gelen değişimler karşılaştırılacak. Deneyde radyasyona maruz kalan astronotların kas ve kemik kaybı incelenecek. Ayrıca astronotların kardiyovasküler, bağışıklık ve diğer sistemlerindeki değişimler incelenecek. UUİ'deki deney sayesinde asıl hedef olan Mars yolculuğu gibi görevlerde insan bedeninin uzun süren uzay yolculukları karşı dayanıklılığı öngörülecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yerçekimsiz yaşam deneyi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN