'Aç şu lanet kapıyı!'

Giriş Tarihi: 30.3.2015
'Aç şu lanet kapıyı!'
Düşen uçağın kokpit kayıtları ortaya çıktı. Kaptan pilot tuvalete gidince, yardımcı pilot Lubitz kapıyı kilitliyor

Yardımcısını ikna çabası sonuç vermeyen kaptanın "Aç kapıyı" bağırışı ise yolcuların çığlıklarına karışıyor

Barselona-Düsseldorf seferini yaparken geçen salı günü Alp Dağları'na çakılarak 150 kişiye mezar olan uçağın kokpit ses kayıtlarına ulaşan Alman Bild gazetesi, uçakta neler yaşandığına dair çarpıcı detayları ortaya çıkardı.
Habere göre uçuş, kaptan pilot Patrick Sonheimer'in "26 dakikalık rötardan dolayı özür dilerim" anonsuyla başladı. İlk 20 dakikada Sonheimer'la yardımcısı arasında rutin diyaloglar geçti.
Saat 10.27: Uçak 11 bin 600 metre irtifaya ulaşıyor. Hemen ardından kaptan pilot Sonhemier, yardımcısına dönerek "Kalkıştan önce tuvalete gitmeyi unuttum. Uçağı inişe sen hazırla" diyor. Lubitz ise "Umarım, göreceğiz" gibi muğlak cevaplar vererek geçiştiriyor. Hiçbir şeyden şüphelenmeyen Sonheimer, saat 10.29'da kokpiti terk ediyor.
Bunu fırsat bilen yardımcı pilot Lubitz, uçağı Alpler'e doğru inişe geçiriyor. Kısa süre sonra pilot tuvaletten dönüyor fakat yardımcısının kapıyı kilitlemiş olduğunu görüyor. Girdiği şifre içeriden bloke edildiği için de kapı açılmıyor.
Kapıya vurmaya başlayan kaptan pilot Sonheimer, içeri giremeyeceğini anlayınca Lubitz'e seslenerek "Allah aşkına aç şu lanet kapıyı" diye bağırıyor. Bild gazetesine göre, bu dakikalardan itibaren de panik içindeki yolcuların sesleri duyulmaya başlıyor.
Saat 10.38: Yardımcı pilotun sakin bir şekilde nefes alışı ve yolcuların panik dolu bağırışları duyuluyor.
Saat 10.40: Uçağın sağ kanadı dağlara temas ediyor. Cihazın kaydettiği son ses ise çok şiddetli bir gürültü ve yolcuların çığlık sesleri.

2 ay öncesinden korkutan kehanet

Emirates Havayolları'nda pilotluk yapan Hollandalı Jan Cocheret, 2 ay önceki bir yazısında, geçen hafta salı günü yaşanan uçak faciasını bire bir tahmin etti.

Gözleri bozukmuş
Kokpit kapılarının dışarıdan açılamaz oluşunu 'güvenlik tehdidi' olarak nitelendiren Cocheret, yazısında "Tuvaletten döndüğümde, kendimi kilitlenmiş bir kokpit kapısının önünde bulmayacağımdan nasıl emin olabilirim" demiş. Alman Bild gazetesi, uçağı yolcularla birlikte dağa çarptıran yardımcı pilot Andreas Lubitz'in retinasındaki yırtık nedeniyle işini kaybetmekten korktuğunu öne sürdü. Polis, Lubitz'in evinde, facia gününü de kapsayan, yırtık bir iş göremez raporu ve antidepresan ilaçlar bulmuştu. Lubitz ile aynı evi paylaşan ve Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde öğretmenlik yapan kız arkadaşının ise geçen haftalarda öğrencilerine hamile olduğunu açıkladığı kaydedildi.

Kaptan pilot öfkeyle bağırdı

10:35: Kaptan pilot metal bir nesneyle kokpit kapısına vurmaya başlıyor. Sonheimer'ın baltayla kapıyı kırmaya çalıştığı tahmin ediliyor. 90 saniye sonraysa kaptan pilot öfkeyle son bir kez daha "Aç şu kahrolası kapıyı" diye bağırıyor. Bu esnada uçak ise 5 bin metreye kadar alçalmış halde...
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Aç şu lanet kapıyı!'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN