Türkiye'nin en iyi haber sitesi

: operasyonunu destekleriz

IKBY Başkanı Mesut , ordusu ve diğer tarafların hazır olması durumunda operasyonuna destek vereceklerini bildirdi.

Giriş Tarihi: 30.3.2015 10:59
Barzani: Musul operasyonunu destekleriz
, Selahaddin ilçesindeki resmi konutunda Lüksemburg Dışişleri Bakanı Jean Asselborn'u kabul etti. Basına kapalı gerçekleşen görüşmeye ilişkin IKBY Başkanlığı'nın resmi sitesinde bir açıklama yayımlandı.

''IRAK HAZIRSA BİZ DE HAZIRIZ''


Açıklamada görüşlerine yer verilen Barzani, operasyonu için ordu güçlerinin örgütlenmesi gerektiğini belirterek, "Operasyon için gereken hazırlık yapılmalıdır. Irak hükümeti hazır olursa biz de yardımcı olabiliriz. Hala Irak ordusunun hazırlanmasını bekliyoruz. Ayrıca Musul halkı da hazırlığını yapmalıdır. Onlar hazır olunca üzerimize düşeni yaparız" ifadelerini kullandı.
Barzani, Kürt halkının birlikte yaşam ve bağışlama kültürüne sahip olduğunu, mezhep çekişmesinde hiçbir şekilde taraf olmayacaklarını vurguladı.

''PEŞMERGE IŞİD'İN SİHRİNİ BOZMUŞTUR''

nin, terör örgütü ile mücadelesine de değinen Barzani, şöyle konuştu:
"Peşmerge, IŞİD'in sihrini bozmuş ve imajını yerle bir etmiştir. IŞİD herkes için büyük bir tehdittir. Terörizmle mücadele için sadece askeri yöntemler yeterli değildir. Örgütün mali ve lojistik kaynaklarının da kurutulması lazım. IŞİD militanlarının Avrupa'daki özgürlük ortamını terörist faaliyetleri için kullanmalarına fırsat verilmemelidir."

Barzani, petrol gönderimi ve bütçenin paylaşımı konusunda merkezi Irak hükümetiyle yaşadıklarına soruna ilişkin ise taraflar arasında yapılan anlaşmayı hatırlatarak, "Biz bu anlaşmaya bağlıyız ve Irak hükümetinin verilen sözleri yerine getirmesini bekliyoruz. Eğer sorun varsa bunun diyalog ve müzakere yoluyla çözülmesi lazım. İnanıyorum ki iki taraf da konuşarak meseleyi halledecektir" değerlendirmesinde bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Barzani: Musul operasyonunu destekleriz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN