Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fransa'da İslamofobi ile ilginç mücadele

Giriş Tarihi: 30.3.2015 18:30 Güncelleme Tarihi: 30.3.2015 18:33
Fransa'da İslamofobi ile ilginç mücadele

Fransa'da faaliyet gösteren Müslüman sivil toplum örgütü "Ahmadiyya" ülkedeki İslamofobi'nin önüne geçebilmek için ilginç bir kampanya başlattı.

Ahmadiyya'nın internet sitesinden yapılan açıklamada Müslüman ailelere, farklı dinlerden insanları evlerine akşam yemeğine davet etmeleri çağrısı yapıldı.

Ülkede giderek artan Müslüman karşıtlığına atıfta bulunulan açıklamada, ön yargı ve bilgisizliğin İslamofobi konusunda önemli rol oynadığına dikkat çekildi.

Kampanyanın 26 Nisan tarihine kadar ve ilk etapta Paris bölgesi için geçerli olacağı ifade edilen açıklamada, Kanada'da daha önce yapılan bu uygulamanın oldukça başarı sağladığına işaret edildi.

Fransa'daki son kamuoyu araştırmaları, Müslümanlara yönelik saldırıların geçen yıla oranla en az iki misli arttığını ortaya koyuyor. Fransa'da özellikle Müslümanlara ait ibadet yerleri ile mezarlara son dönemde düzenlenen fiziksel saldırılar artış gösteriyor.

Fransa'da çoğu Kuzey Afrikalı yaklaşık 5 milyon Müslümanın yaşadığı tahmin ediliyor. Fransa, Avrupa'da Müslümanların en fazla yaşadığı ülkelerin başında geliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fransa'da İslamofobi ile ilginç mücadele
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN