6 yıl hapse mahkum edildi

'da Uygurlara uygulanan Çin baskısı devam ediyor. Geçtiğimiz aylarda namazın, orucun ve başörtünün yasaklandığı Doğu Türkistan'da bu sefer de uzatan bir Müslüman 6 yıl hapse mahkum edildi.

Giriş Tarihi: 30.3.2015 11:22 Güncelleme Tarihi: 30.3.2015 11:29
Sakal bıraktı 6 yıl hapse mahkum edildi
Çin basını, bölgesinde bir Uygur'un uzatıp huzursuzluk çıkardığı gerekçesiyle 6 yıl hapse mahkum edildiğini bildirdi. China Youth Daily gazetesi, bölgenin güneyindeki Kaşgar'da görülen davada 38 yaşındaki bir Uygur erkeğin "sakal uzatıp huzursuzluk çıkardığı" gerekçesiyle 6 yıl, karısının ise "peçe takıp burka giydiği" gerekçesiyle 2.5 yıl hapse çarptırıldıklarını kaydetti.

Gazetenin haberinde, "2010 yılında erkek sakal bırakmaya, karısı da peçeyle yüzünü kapatmaya başladı" denirken, çok sayıda uyarının ardından yargılanan çiftin "huzur bozmak ve anlaşmazlık çıkarmak" suçundan ceza aldıkları belirtildi. Çin mahkemeleri, bahsi geçen muğlak ve geniş kapsamlı suç tanımına dayanarak sanıklar hakkında hapis cezasına hükmedebiliyor.

merkezli South China Morning gazetesine göre, Uygur bölgesinde yetkililer tarafından son bir yılda sakal uzatılmasına karşı kampanyalar düzenleniyor. Kampanyalar çerçevesinde kadınlara başlarını örtmeme ve peçe takmama tavsiyeleri yapılıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sakal bıraktı 6 yıl hapse mahkum edildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN