'ta e karşı yürüyüşü

'ta düzenlenen " karşıtı" yürüyüş başladı. Geçtiğimiz hafta Tunus'ta ne düzenlenen terör saldırısının ardından gerçekleştirilen yürüyüşe, 'den Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş katıldı. Cumhurbaşkanı 'ın da katıldığı yürüyüşte, birçok ülkeden üst düzey yetkililer de yer alıyor.

Giriş Tarihi: 30.3.2015 11:15
Tunus'ta teröre karşı lider yürüyüşü
Başkent 'ta "Birlikte ü yeneceğiz" adı altında düzenlenen yürüyüş, biri "siviller" diğeri "resmi katılımcılar" olmak üzere iki koldan devam ediyor. Sivillerin katıldığı yürüyüş, Bab Sa'dun'dan, lerin yürüyüş ise Bardo Meydanı'ndan başladı. Saldırının gerçekleştiği ne doğru düzenlenen yürüyüşte, saldırıda hayatını kaybedenlerin isimlerinin bulunduğı bir anıtın dikileceği belirtildi.

Türkiye, Fransa, Polonya, Cezayir, İtalya ve Fas'tan üst düzey katılım

Saldırının gerçekleştiği müzeye doğru yürüyen onbinlerce Tunuslu, "Özgür Tunus" ve "Teröre hayır" sloganları attı.

'yi Başbakan Yardımcısı 'un temsil ettiği yürüyüşe katılmak üzere Cumhurbaşkanı François , Polonya Cumhurbaşkanı Bronislaw Komorowsk, İtalya Babakanı Matteo Renzi, Cezayir Başbakanı Abdulmelik Sellal ve Fransa Ulusal Meclisi Başkanı Claude Bartolone ile Fas Başbakanı temsilcisi Ahmed et-Tuhami'nin aralarında bulunduğu davetliler de Tunus'a geldi.

"Tunus'ta teröre yer yok"

Yürüyüşte, Hüseyin et-Trablusi, ülkenin kuzeybatı bölgesinden geldiğini belirterek, "Bu eylem farklı siyasi eğilimlerine rağmen, teröre karşı tüm Tunuslular arasındaki milli birliğin en güzel göstergesi. Çok sayıda liderin ve şahsiyetin katılımı, terörün artık yok edilmesi için mücadele edilen uluslararası bir mesele olduğunu gösteriyor" dedi.
Özellikle bu yürüyüş için ülkenin güneyinden Başkent'e geldiğini ifade eden Mehdi ez-Zeribi ise Tunus'ta teröre yer olmadığını söyledi. İslam'ın "haksız yere insanların öldürülmesinden uzak" olduğunu vurgulayan Zeribi, "Tunus, hoşgörü değerlerini koruyan Müslüman bir ülke" diye konuştu.

Öte yandan yürüyüşe destek için Bardo Meydanı'nda toplananların sayısının artmaya devam ettiği görüldü.
Başkent Tunus'taki Bardo Müzesi'ne 18 Mart Çarşamba günü düzenlenen saldırıda, çoğu turist 24 kişi ölmüş, 47 kişi yaralanmıştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tunus'ta teröre karşı lider yürüyüşü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN