Abbas, Netanyahu'yu aratmadı

Yemen'deki Husi işgali sonrası oluşturulması kararı alınan “Birleşik Arap Gücü”nden cesaret bulan Abbas, Hamas husumetini bir kez daha gösterdi.

Giriş Tarihi: 31.3.2015 10:12
Abbas, Netanyahu'yu aratmadı
Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, İsrail işgali altındaki toprakların kurtuluşu için mücadele etmek yerine Gazze'nin vurulması istedi. Skandal sözler, Suudi Arabistan önderliğinde Yemen'deki Husi hedeflerine yönelik askeri operasyonun ve bölge ülkelerini tehdit eden diğer meselelerin masaya yatırıldığı Mısır'daki Arap Birliği'nin 26. Genel Zirvesi'nde sarf edildi. Arap Birliği üyesi ülkeler tarafından kararlaştıran "Birleşik Arap Gücü"nden cesaret alan ve kaos ortamından istifade Gazze'deki Hamas yönetimine karşı hasmane tutumunu yeniden gösteren Filistin lideri Abbas, "Umuyorum ki Arap ülkeleri Yemen'de izledikleri politikayı, iç çatışmalar ve ayrılıklardan acı çeken Filistin, Suriye, Libya ve Irak gibi ülkelerde de uygular" ifadelerini kullandı.

GAZZE'DE PROTESTO
Abbas'ın skandal açıklamalarından bir gün önce de Filistin liderinin Dini İşler Müsteşarı Mahmud el-Habaş, Suudi Arabistan'ın öncülüğünde Yemen'de başlatılan "Kararlılık Fırtınası" operasyonunun, Gazze'yi de kapsamasını istemişti. Abbas yönetiminden art arda gelen açıklamalar Hamas tarafından sert dille kınanırken, Gazzelileri de sokağa döktü. Hamas ve İslami Cihad hareketinin çağrısıyla Gazze'nin kuzeyindeki Cabalya Mülteci Kampı'nda protesto gösterisi düzenlendi.

KIŞKIRTIYOR
Eyleme katılan Hamas liderlerinden Muşir el-Mısri, Gazze'yi yenmek isteyenlere merhamet edilmeyeceğini, "İsrail Başbakanı Benyamin Netahyahu'ya merhamet edilmediği gibi Abbas'a da merhamet gösterilmeyeceğini" söyledi. Abbas'ın daha önce Gazze'yi "isyancı bölge" olarak tanımladığını, halkına karşı dünyayı kışkırttığını, halkı aleyhine İsrail'le çalıştığını ve "Gazze'yi vuracak Ortak Arap Gücü'yle" tehdit ettiğini belirten Mısri, Fetih'e "Filistin milli çizgisinin dışında" olarak tanımladığı Abbas'ın açıklamalarından uzak olduğunu ilan etmesi yönünde çağrıda bulundu.

SAVAŞ GEMİLERİ DEVREYE GİRDİ
Yemen'de Suudi Arabistan öncülüğünde hava operasyonları devam ederken, savaş gemilerinin de Aden kentindeki Husi militanlar ile eski Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih'e bağlı birlikleri vurduğu belirtildi. Koalisyon saldırılarının başladığı günden bu yana denizden ilk saldırı gerçekleşirken, Reuters'ın geçtiği haberde, gemilerin Mısır'a ait olabileceği kaydedildi. Mısır, geçtiğimiz hafta Kızıl Deniz'e, Süveyş Kanalı yoluyla dört savaş gemisi göndermişti.

Kaynak:Yenişafak

RUSYA'NIN YALANI ORTAYA ÇIKTI

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Abbas, Netanyahu'yu aratmadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN