Brüksel'de Nasreddin Hoca heykeli önünde eylem

Brüksel'deki Nasreddin Hoca heykelinin vandallarca tahrip edilmesi protesto edilerek yenisinin yapılması istendi.

Giriş Tarihi: 2.4.2015 00:01
Brüksel'de Nasreddin Hoca heykeli önünde eylem
Brüksel'de Türk toplumunun talebi üzerine 2006 yılında Schaerbeek Belediyesi'nce dikilen Nasreddin Hoca heykelinin vandallarca tahrip edilmesi protesto edildi.

Nasreddin Hoca kılığına giren aktivist Erdinç Utku, Gallait, Vandermeersch ve Rubens caddelerinin kesiştiği noktadaki heykelin önünde basın açıklaması yaparak daha dayanıklı malzemeden yeni bir heykel istedi.

Utku, Nasreddin Hoca'nın sağ kolu, tesbihi ve eşeğinin kuyruğunun kopartılmasına rağmen 9 yıldır tamir edilmeyen heykelin kaldırılarak Nasreddin Hoca'nın evrensel, halk filozofu kimliğini ve Brüksel'in çok kimlikli yapısını daha iyi yansıtan bir heykel tasarımı için yarışma açılmasını ve halkın oylarıyla seçilecek yeni heykelin kentin daha merkezi ve güvenli bir noktasına yerleştirilmesi çağrısında bulundu.

Erdinç Utku, "Brüksel'deki Türk toplumu ve tüm Brükselliler eğer Nasreddin Hoca'nıza sahip çıkmazsanız çıkan biri bulunur. Yarın aynen Hacıvat ve Karagöz için ağladığınız gibi Nasreddin Hoca bizimdi başkaları sahiplendi diye ağlarsınız" uyarısında bulundu.

Eyleme katılan Brüksel Bölge Milletvekili Emin Özkara ve Schaerbeek Belediye Meclisi Üyesi Halis Kökten de Nasreddin Hoca heykelinin kaderine terkedilmemesi gerektiğini kaydetti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Brüksel'de Nasreddin Hoca heykeli önünde eylem
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN