Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'in ' fabrikası'

Rusya Devlet Başkanı Vladimir , günde 12 saat sosyal medyada propaganda yapan bir ' fabrikası' kurdu.

Giriş Tarihi: 2.4.2015 11:47 Güncelleme Tarihi: 2.4.2015 17:20
Putin'in 'trol fabrikası'
Radio Free Europe'a konuşan eski bir , St. Petersburg'daki Rusya İnternet Araştırmaları Merkezi'nin, Kremlin Sarayı'nın 'propaganda merkezi' gibi çalıştığını anlattı.

Merkezde çalışanların hepsinin farklı rolleri var. Mesela bir muhalifi rolünü oynuyor diğeri ise Putin yandaşı. Amaç ise sosyal medya ve forumlarda yapılan propagandalara 'orijinallik havası' katmak.
Merkezin eski çalışanlarından Marat Burkhard merkezin işleyişiyle ilgili olarak "Trollerden biri konuyla ilgili bir grafik ya da imaj hazırlar. Ardından kendi argümanını destekleyen bir yazıyla birlikte bu imajı paylaşır. Kötü adamdır bu" derken, rollerin Putin karşıtı bu 'kötü adamlar'ın forumlardaki gerçek kullanıcıların gözleri önünde 'bozguna uğratılması' üzerine kurulduğunu söyledi.

Her trolün 12 saat içinde en az 135 yorum yazmak zorunda olduğunu beliritrken, Burkhard "Foruma yazılacak bir yorum en az 200 karakterden oluşmak zorunda. Yani oturup sürekli yazacaksınız. Böylece Rusya'da özgür bir tartışma ortamı varmış algısı yaratmış oluyorsunuz" dedi.
Peki troller nasıl seçiliyor? Trol adaylarına mülakat sırasında beş anahtar kelime veriliyor, sonraki aşamaları Burkhard şöyle anlatıyor:
"Beş anahtar kelimeyi, yaptıkları yorumlarda kullanmak zorundalar. Bu kelimeler mesela Şoygu (Rusya Savunma Bakanı), Rus Ordusu, savunma bakanı gibi kelimeler olabiliyor. Kelimeler asla peş peşe yazılmıyor. Ancak yorumun tamamında bu beş kelimenin beşi de kullanılmak zorunda."

RUSYA'DA BİR CAMİ 90 YIL SONRA İBADETE AÇILDIwww.sabah.com.tr/dunya
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Putin'in 'trol fabrikası'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN