Türkiye'nin en iyi haber sitesi

: Eğer hile yaparsa...

ABD Başkanı Barack , ve 5+1 ülkeleri arasındaki nükleer müzakerelerde tarafların uzlaşmaya varmasına ilişkin 'da açıklamalarda bulundu

Giriş Tarihi: 3.4.2015 10:51
Obama: Eğer İran hile yaparsa...

ABD Başkanı , ile nükleer müzarekelerde varılan uzlaşının ABD'nin "ana hedeflerini karşıladığını", "İran'ın nükleer silah geliştirmesini sağlayacak her yolu kapattığını" ve sorunu çözmede "en iyi seçeneği" sunduğunu bildirdi.

Obama, "Aylarca süren çabanın ardından iyi bir ara uzlaşma sağlandı. İran'la tarihi bir uzlaşmaya varıldı. Uzlaşma nihai bir anlaşma olursa dünya daha güvenli olacak. Bu anlaşma İran'ın nükleer silah üretmesini engelliyor. İran'ın uranyum zengileştirmesine sınırlama getiriyor. İran'ın şu ana kadar ürettiği zenginleştirilmiş uranyumun bir kısmı seyreltilecek ve bu sayede İran hiçbir şekilde bunu nükleer bomba üretmek için kullanamayacak. İran, önümüzdeki yıllar içerisinde bu anlaşmayı ihlal etse bile nükleer silaha erişememiş olacak. Uluslararası gözlemciler İran'ın nükleer tesislerine erişim ve denetim sağlayacak. Eğer İran hile yaparsa bütün dünya bilecek" dedi.

"İŞİMİŞ BİTMİŞ DEĞİL"

Obama'nın konuşmasının devamı şöyle:

"Bu süreç içerisinde denetimler yapılacak, kontrol sağlanacak. Bu anlaşma sayesinde dünya üzerinde hiçbir ülkede yapılmadığı kadar İran denetimden geçecek. İran'ın nükleer programına 10 yıl içerisinde çok ciddi sınırlamalar getirilecek. Şeffaf bir süreç olacak. İran hiçbir zaman nükleer silah geliştirmeyecek, buna izin verilmeyecek. Bunun karşılığında yaptırımlar hafifleyecek. İran anlaşmaya uydukça yaptırımlar açısından hafiflemenin devamı gelecek. Hala işimiş bitmiş değil, bu anlaşma nihai anlaşma değil. Müzakereciler çalışmalara devam edecekler. iranlılar geri adım atmaması gerekiyor. Eğer İran bu anlaşmaya uyarsa tehdit ortadan kalacak, bir sorun barışçıl bir yolla çözülmüş olacak.

Amerikan halkına önümüzdeki dönemde bu anlaşmayla ilgili bilgi vermeye devam edeceğim. Bu anlaşmayla çok sağlam bir adım atıldı. Süreç içerisinde İran'ın nükleer silah üretiminin önüne geçildiği kanaatindeyim. Bu anlaşmaya kadar İran'ın nükleer programı engellenemedi. İran, programını geliştirmeye devam etti. İran, sadece biz talep ettiğimiz için bu programdan vazgeçmiş değil. Çok büyük yaptırımlar uygulanmasına rağmen programından vazgeçmedi.

OBAMA, NETANYAHU İLE GÖRÜŞTÜ
ABD Başkanı Barack Obama, İran ile nükleer müzakerelerde uzlaşıya varılmasına ilişkin İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile görüştü.

'dan yapılan açıklamada, Obama'nın, başkanlık uçağı Air Force One ile Kentucky'ye giderken İsrail Başbakanı Netanyahu'yla, İran ile P5+1 ülkeleri arasında İsviçre'nin Lozan kentinde İran'ın nükleer programına ilişkin yapılan görüşmelerde uzlaşıya varılmasını ele alan bir telefon görüşmesi yaptığı bildirildi.

Obama'nın, uzlaşılan çerçeve anlaşmasının, İran'ın nükleer bombaya giden tüm yollarının önünün alınması ve programının barışçıl olduğunun teyit edilmesi noktasında, kalıcı ve kapsayıcı çözüm için önemli bir ilerleme temsil ettiğini aktardığı belirtilen açıklamada, Başkan'ın ayrıca, nükleer konuda sağlanan ilerlemenin, İran'ın teröre destek sağlaması ve İsrail'e yönelik tehditlerine ilişkin ABD'nin kaygılarını hiçbir şekilde azaltmadığının altını çizdiği kaydedildi.

Açıklamada, İsrail'in güvenliğine yönelik sarsılmaz taahhütlerinin sürdüğünü ifade eden Obama'nın, ulusal güvenlik birimine, İsrail ile uzun süreli güvenlik işbirliğinin nasıl güçlendirilebileceği ve İran'ın tehditleriyle mücadele konusunda tedbirli bulunmaya yönelik İsrail'deki yeni hükümetle istişarelerin artırılması talimatı verdiğini Netanyahu'ya ilettiği belirtildi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Obama: Eğer İran hile yaparsa...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN