Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rosetta'nın 2005'te çektiği fotoğraflar

510 milyon km uzaklıktaki kuyruklu yıldıza modülünü indiren Rosetta uzay aracının, 10 yıl önce çektiği Dünya ve Mars fotoğrafları ilk kez yayımlandı

Giriş Tarihi: 3.4.2015
Rosetta'nın 2005'te çektiği fotoğraflar
Avrupa Uzay Ajansı (ESA) 67P/ Churyumov- Gerasimenko kuyruklu yıldızına 10 sene önce gönderilen Rosetta uzay aracının 2005 ve 2007 yıllarında çektiği Dünya ve Mars fotoğraflarını resmi Twitter hesabı üzerinden yayımlandı. Rosetta aracı, enerji sağlamak için o tarihler içinde Dünya ve Mars'ın etrafında tur atmıştı. Rosetta'nın bu turları attığı sırada çektiği fotoğraflar arasında Mars gezegenin de görüntüleri yer alıyor. İlk yolculuğuna 2004'te başlayan Rosetta, kuyruklu yıldıza giderken önce 2005'te Dünya'nın etrafında; sonra da 2007'de Mars'ın etrafında tur atmıştı. Mars'tan döndükten sonra tekrar göreve çıkan Rosetta, Dünya'nın etrafında 2007 ve 2009 yıllarında iki ayrı tur atmıştı. Bu sayede uzay aracı, gezegenlerin yerçekiminden momentum kazanarak kuyruklu yıldıza ulaşmayı başarmış ve modülünü göndermişti.

PİLİ BİTMİŞTİ

Rosetta geçtiğimiz yıl kasımda Philae'yi, "67P / Churyumov-Gerasimenko" isimli kuyruklu yıldıza indirmişti; ancak Philae, güneş enerjisi alamadığı için çalışmayı durdurmuştu. ESA yetkilileri ise Philae modülü ile 12 Mart'tan bu yana irtibat kurmaya çalışıyor, fakat Philae'nin aktiflik gösterdiğine dair herhangi bir veri yetkililere ulaşmadı. Konuyla alakalı basına konuşan ESA yetkilisi Stephan Ulamec, "Philae'den cevap alana kadar irtibat kurma teşebbüslerine devam edeceğiz. Bu konuda sabretmek zorundayız" açıklamasında bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rosetta'nın 2005'te çektiği fotoğraflar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN