Sınırda yakalanan İngiliz gencin ailesi şaşkın

Giriş Tarihi: 3.4.2015 15:28
Sınırda yakalanan İngiliz gencin ailesi şaşkın

Sınırda yasa dışı yollardan 'ye geçmeye çalışırken yakalanan 9 vatandaşından birinin İngiltere'de İşçi Partili belediye meclis üyesi Shakil Ahmed'in oğlu olduğu ortaya çıktı.

'deki İşçi Partili belediye meclis üyesi Shakil Ahmed İngiliz basınına yaptığı açıklamada, 21 yaşındaki oğlu Waheed Ahmed'in Türk yetkililer tarafından yakalanan İngilizler arasında olduğunu öğrenince şoke olduğunu, endişelendiğini ve çok üzüldüğünü söyledi. Manchester şehri yakınlarındaki Rochdale bölgesinden belediye meclisi üyesi olan Ahmed'in açıklamaları şöyle:

"Ben onu Birmingham'da staj yapıyor sanıyordum. Oğlum iyi bir Müslüman ve İngiltere'ye tamamen bağlıdır. Bu yüzden oradan ne yaptığı anlamıyorum. Eğer oğlumun radikalleştiğine dair tehlikede olduğunu düşünseydim yetkililere doğrudan haber verirdim. Oğlum Manchester Üniversitesi'nde siyaset ve sosyoloji okuyor, önünde iyi bir gelecek var. Tek isteğim oğlumla konuşmak ve en kısa zamanda evine geri getirebilmek. Böylece neler olduğunu anlayabileceğim."

Manchester Polisi Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Ian Wiggett olayla ilgili soruşturmanın başlatıldığını belirterek, kişilerin yanlarına neden küçük ve korumasız çocukları alarak 'ye gitmek istediklerini anlamaya çalıştıklarını, soruşturma devam ettiği için daha fazla bilgi veremeyeceğini söyledi.

Muhalefetteki İşçi Partisi'nin Rochdale milletvekili Simon Danczuk ise, olaya açıklık getirilmesi için Dışişleri Bakanlığı ile iletişimde olduğunu belirterek, "Bu ailenin (9 İngiliz uyruklu kişi), etkin bir şekilde savaş bölgesi olan yere girmelerini engellemelerinden dolayı yetkililere teşekkür etmek istiyorum. Çocukların da dahil edilmesinden dolayı ayrıca rahatsız oldum. Bölgede bulunan genç bir erkeğin babasıyla iletişime geçtim. Baba, oğlunun Suriye'ye girmeye çalıştığından dolayı şoke oldu ve şaşırdı" dedi.
İngiliz basını, yakalanan 4'ü çocuk 9 kişinin aynı aileden ve Rochdale'da yerleşik olduğunun tahmin edildiğini bildiriyor.

TSK açıkladı

Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinden çarşamba günü yapılan açıklamada, Suriye'ye yasa dışı yollardan geçmeye çalışan İngiltere uyruklu 9 kişinin, Hatay'daki Oğulpınar Hudut Karakolu sorumluluk bölgesinde yakalandığı ve daha sonra sınır dışı edilmek üzere Hatay Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şubesi'ne teslim edildiği bildirilmişti.
Geçen ay, İstanbul'da havaalanında yakalanan ve DAEŞ'e katılmak üzere Suriye'ye ulaşmak istedikleri tahmin edilen üç İngiliz erkek gözaltına alınarak, İngiltere'ye geri gönderilmişti. Bu üç kişi Londra'daki sorgularının ardından kefaletle serbest bırakılmıştı.
Yine geçen ay, Türkiye üzerinden Suriye'ye geçerek DAEŞ'e katılmak istediği ileri sürülen ve Ankara'da yakalanan İngiliz vatandaşı 21 yaşındaki bir kadın Türkiye'den sınır dışı edilerek, Londra'ya gitmesinin ardından İngiliz polisi tarafından gözaltına alınmıştı. Jamila Henry isimli kadının 7 Nisan'da Old Bailey Ağır Ceza Mahkemesi'ne çıkarılması bekleniyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sınırda yakalanan İngiliz gencin ailesi şaşkın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN