Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'te Kur'an iklimi

Dünyanın en saygın akademilerinden ’teki College De France’da tarihi dersleri başladı. Halka açık olan derslere Fransızlar yoğun ilgi gösteriyor. Dersleri veren Profesör François Deroche ise tam bir Türkiye hayranı.

Giriş Tarihi: 4.4.2015 10:01 Güncelleme Tarihi: 4.4.2015 10:05
Paris'te Kur'an iklimi
Fransa'nın başkenti 'te eğitim veren Kolej De Frans'da (College De France) dün akşam tarihi dersleri başladı. Haziran ayına kadar devam edecek Kuran-ı Kerim tarihi derslerinde 'Kuran tarihi, metinleri, iletilmesi ve diğer dinlerle karşılaştırılması' anlatılacak. 1530 yılında kurulan kolej, dünyanın en saygın akademilerinden birisi olarak gösteriliyor.

3 YIL İSTANBUL'DA ÇALIŞTI

Dün akşam üstü başlayan halka açık derse girebilmek için uzun kuyruklar oluşturuldu. Derse ilgi büyüktü. Kolej De Frans'ın Kuran tarihi dersi Profesörü François Deroche 1983'den 1986'ya kadar İstanbul'da bilimsel araştırmalar yapmış bir profesör. Deroche ders sonrası "merhaba, hoş geldiniz" cümleleri ile başlayan özel açıklamasını "Türkiye'yi çok seviyorum. Çok selamlar" cümleleri ile bitirdi.

KUR'AN TARİHİNİ ÖZÜMSEME AMAÇLI

Deroche açıklamasında şunları söyledi: "İstanbul Kuran'la ilgili el yazması eserlerin yoğun olarak bulunduğu kütüphaneleriyle olağanüstü bir yer. Özellikle Topkapı Sarayında ve İbrahim Paşa müzesinde çok önemli koleksiyonlar var. İstanbul'da meslektaşlarımla çok köklü bağlar kurduk ve değişik bakış açılarıyla çalışmalar yaptık. Bugün elde ettiğim birikimde ve araştırmalarımda çok etkisi oldu. Dersin amacı temelde bütün alanlarda ve farklı yorumlarla Kur'an tarihini özümseyebilmek. Kur'an'ı zihin tarihi, iktisat tarihi ve Kuran'ın asıl metni açısından anlaşılabilmesini amaçlıyoruz. Bir süre için İstanbul'da oturdum ve Türkiye'yi çok seviyorum. Çok selamlar."

Kaynak:Yenişafak
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paris'te Kur'an iklimi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN