Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Terör bitti, yağma başladı

Saddam Hüseyin'in memleketi Tikrit'i IŞİD teröründen kurtaran Irak ordusu ve Şii milisler, kentte geniş çaplı yağma faaliyetine girişti. Şikâyetler üzerine, Şii milislere geri çekilme emri verildi

Giriş Tarihi: 5.4.2015
Terör bitti, yağma başladı
Irak'ın devrik diktatörü Saddam Hüseyin'in memleketi olan Tikrit kenti, IŞİD terör örgütünün elinden kurtarılmasının ardından, şimdi de yağma ve yakma olaylarıyla baş etmeye çalışıyor. Kenti IŞİD militanlarından temizleyen Irak ordusu ve ona bağlı Şii milislerin, 1000'e yakın evi ve mağazayı yağmaladığı, yüzlerce evi de ateşe verdiği belirtildi. Operasyona katılan gönüllü birliklerin, kentte çok sayıda hırsızlık olayına da imza attığı kaydedildi. Yağma, yakma ve hırsızlık olaylarının önüne geçilemeyince, Tikrit'in bağlı bulunduğu Selahaddin ilinin Sünni valisi Riad Ceburi, tepki için bölgeyi terk etti. Vali Ceburi ile birlikte hareket eden Selahaddin Kent Konseyi Başkanı Ahmed Abducebbar Kerim de, yaşananlardan dolayı Bağdat merkezi hükümetini suçladı. Başbakan Haydar Abadi'yi bilgilendirdiklerini belirten Kerim, "Ancak Abadi ve hükümet, Tikrit'in yağma edilmesine karşı hiçbir şey yapmadı" yorumunda bulundu. IŞİD'in geride bıraktığı enkaza, Şii asker ve milislerin yarattığı kaosun da eklendiği Tikrit'te, Saddam Hüseyin döneminden kalma devlet binaları, saraylar ve resmi tesisler de hedefte. Özellikle sosyal medyada paylaşılan fotoğraflarda yıkım ve yağmanın boyutları bütün çıplaklığıyla görülebiliyor.

MİLİSLERE "ÇEKİLİN" TALİMATI

Tikrit'te yaşananların dünya basınına da konu olmasından sonra, Irak Başbakanı Abadi'nin, dün Şii milislere kenti bir an önce terk etmeleri talimatını verdiği açıklandı. Iraklı yetkililer, geri çekilmenin tamamlanmasının ardından, kentteki mevcut kaos ortamının da sona ereceğini belirtti. Irak ordusu ve ona bağlı milis güçler, 2 Mart'ta Tikrit'i kurtarmak için ABD savaş uçaklarının da desteklediği bir operasyon başlatmış, ancak IŞİD'in intihar saldırıları nedeniyle, süreç ancak geçtiğimiz salı günü tamamlanabilmişti.

TARİH MİRASI, BU KEZ EMİN ELLERDE
Musul yakınlarında bulunan ve tarihi 4'üncü yüzyıla kadar giden Mar Matti Manastırı'nda bulunan tarihi el yazması eserler, IŞİD'in yağmasından kurtarılarak Dohuk'ta koruma altına alındı. AP ajansının elde ettiği görüntülerde, manastırın kütüphanesindeki paha biçilmez kitaplar görülüyor. Ajansa açıklamalarda bulunan Süryani Hıristiyan cemaati üyeleri, Musul'daki gönüllülerin yardımıyla, kütüphaneyi IŞİD'in kurbanı olmaktan kurtarmayı başardıklarını belirtti. Öte yandan, dün IŞİD, Irak'ın tarihi Hadra antik kentinde gerçekleştirdiği yeni bir yıkımın videosunu paylaştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Terör bitti, yağma başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN