Beyaz Saray'dan İran'a yönelik yaptırımlarla ilgili flaş açıklama

ABD ile İran'ın uzlaşmasının ardından, yaptırımların ne zaman ve nasıl kaldırılacağına ilişkin açıklama Beyaz Saray'dan geldi. Beyaz Saray, yaptırımların hemen değil, aşamalı olarak kaldırılmasının daha doğru olacağını belirtti.

Giriş Tarihi: 6.4.2015 23:21
Beyaz Saray'dan İran'a yönelik yaptırımlarla ilgili flaş açıklama
ABD yönetimi, P5+1 ülkeleriyle İran arasında nihai anlaşma sağlanması halinde, bu ülkeye yönelik yaptırımların tek seferde değil aşamalı olarak kaldırılması gerektiğini bildirdi.

"YAPTIRIMLARIN AŞAMALI ŞEKİLDE KALDIRILMASI DAHA AKILCI"

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, günlük basın toplantısında, İran'ın nükleer müzakerelerde nihai anlaşmaya varılması halinde yaptırımların tamamının hemen kaldırılmasını istediğini ancak ABD ve uluslararası toplumun bunun İran'ın nükleer programını teyidine bağlı olarak aşamalı yapılmasının uygun olacağını düşündüğünü aktardı.

Bu konuların hala müzakere edildiğini belirten Earnest, "Yönetimimizin güçlü görüşü, tüm yaptırımların bir günde kaldırılmasının akıllıca ve uluslararası toplumun çıkarlarına uygun olmadığı yönünde. Bunun aşamalı yapılması en iyi yöntem" ifadelerini kullandı.

İran ile BMGK'nın daimi üyeleri ABD, Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa ile Almanya'nın oluşturduğu "5+1 grubu" arasında İsviçre'nin Lozan kentinde yapılan nükleer müzakerelerde, 2 Nisan'da uzlaşmaya varılmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Beyaz Saray'dan İran'a yönelik yaptırımlarla ilgili flaş açıklama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN