Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'' yok olmaya doğru gidiyor''

Giriş Tarihi: 6.4.2015 17:10 Güncelleme Tarihi: 6.4.2015 17:43
''DAEŞ yok olmaya doğru gidiyor''

Başbakanı Haydar el-İbadi, Musul operasyonunun tarihinin belirlendiğini ve 'in yok edileceğini söyledi.

İbadi ve Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, Erbil'deki Başbakanlık Resmi Ofisi'nde gerçekleşen baş başa ve heyetler arası görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Başbakan İbadi, "Musul'u kurtarma operasyonunu" Kürt yönetimindeki kardeşleriyle görüşmek üzere Erbil'e geldiğini ifade ederek, "Musul topraklarının teröristlerin elinde olması ne bizim ne de Kürdistan'ın çıkarınadır. Musul'a yönelik her türlü tecavüzü reddediyoruz. Musul halkının özgürleştirilmesi için çalışmalıyız. Musul halkını hiçbir ayırım gözetmeden teröristlerin elinden kurtarmak istiyoruz. ise Musul halkını birbirine kırdırtmak istiyor" dedi.

Gazetecilerin Musul operasyonunun ne zaman başlayacağına yönelik sorusu üzerine İbadi, "Operasyonun ne zaman yapılacağına ilişkin tarih belirlendi. Ancak bunu şimdi açıklamak doğru olmaz. Operasyonun başlaması bazı faktörlere bağlıdır. Tikrit'te olduğu gibi düşmanın cesaretini kırmak istiyoruz. Musul'daki halkla da sürekli görüşüyorum. Orada da bazı gruplar var, operasyonun başlamasını bekliyor. Operasyon başlayınca onlar da bize destek verecek. Musul'un kurtarılması ve özgürleştirilmesinde şehir halkının çok önemli bir rolü olacaktır" değerlendirmesinde bulundu.
"DAEŞ'in geri çekildiğini ve yok olmaya doğru gittiğini" dile getiren İbadi, "Artık tutunamadıkları için beklenen direnişi de sergileyemediler. O nedenle Tikrit'i alırken ciddi bir direnişle karşılaşmadık. Şehri aldıktan sonra polis güçlerine teslim ettik" ifadesini kullandı.

OTOYOL MEZBAHAYA DÖNDÜ

Hayatta bir kez yakalanabilecek şans

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
''DAEŞ yok olmaya doğru gidiyor''
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN