Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Tecavüz çocuğu' belgesel oldu

Bosna Savaşı sırasında (1992- 1995) Sırp askerlerinin Müslüman Boşnak kadınlara tecavüzü sonucu dünyaya gelen çocuklardan biri, ilk kez kamuoyu huzuruna açık kimliğiyle çıkarak kendisinden saklanan gerçeği bulma serüvenini anlattı.

Giriş Tarihi: 6.4.2015
'Tecavüz çocuğu' belgesel oldu
Bosna-Hersek'in doğusundaki Gorajde kentinde yaşayan Alen Muhiç'in (22) hikâyesi, "Görünmeyen Bir Çocuğun Avı" adıyla belgesel haline getirildi. Uluslararası insan hakları örgütleri, bu çocukları "görünmez çocuk" olarak adlandırıyor. Bosnalı yönetmen Şemseddin Gegiç'in yönettiği belgeselin ilk gösteriminde konuşan Alen Muhiç, gerçeği ilk kez okulda arkadaşlarının kendisiyle alay etmesiyle öğrendiğini anlattı. 1993'te bir Sırp askerinin tecavüzünden sonra kendisini dünyaya getiren annesi onu terk edip ABD'ye yerleşmiş. Doğduğu hastanede hademe olarak çalışan Muharrem Muhiç ve eşi Alen'i evlat edinip büyütmüş.

'BABAMI AFFETMEM'
Gerçek annesine ilk başta çok kızsa da şimdi onu anladığını söyleyen Alen, belgeselin gösteriminden sonra annesiyle de ilk kez karşı karşıya geleceğini belirtti. Alen'in Sırp babası ise 2007'de yargılanarak aklanmış. Alen, "Babam bir savaş suçlusu. Onu asla affetmeyeceğim ve görüşemeyeceğim" dedi.

'GÖRÜNMEZ ÇOCUK'
Alen Muhiç'in (22) hikâyesi, Bosnalı yönetmen Şemsettin Gegiç tarafından "Görünmeyen Bir Çocuğun Avı" adıyla belgesel yapıldı. Uluslararası insan hakları örgütleri, bu çocukları "görünmez çocuk" olarak adlandırıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Tecavüz çocuğu' belgesel oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN