Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünya Tahran ine kilitlendi

, lı mevkidaşı 'nin daveti üzerine İran'a gitti. 4 yıl sonra Türkiye'den İran'a yapılan Cumhurbaşkanlığı düzeyinde ilk olma özelliğini taşıyan ziyarette, Erdoğan'a 6 Bakan eşlik ediyor.

Giriş Tarihi: 7.4.2015 13:15 Güncelleme Tarihi: 7.4.2015 16:00
Dünya Tahran ziyaretine kilitlendi

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

Bugün çok anlamlı bir buluşma gerçekleştirdik.

Yemen'de mevcut bulunan sorunların çözülmesi konusunda kararlıyız.

Gerçekten bugün çok önemli konuları görüştük. Bölgemiz adeta bir ateşten çember. Bunları konuşma fırsatımız oldu.

Burada açık açık söylüyorum, ben pahalı doğalgazı 'dan alıyoruz, bu noktada olmak istemeyiz, bunu uygun bir yere getirmemiz lazım.

Aramızdaki ticaret açığı İran lehine ama artık yeni adımlar atmak istiyoruz.

Diğer ürünler noktasında da 30 milyar dolarlık ticaret hedefini bir an önce yakalamalıyız.

Böyle dost iki ülke arasında bu tür bir konunun çözülmesi gerekir.

(Irak, Suriye) Artık bu kana, ölüme hep birlikte son vermemiz lazım. Birbiriyle vuruşanları bir araya getirelim.

Ekonomide İran ile Türkiye'nin yerli parası bizim alışveriş aracımız olsun. Ne dolar, ne avro baskısında kalalım.

DÜNYA BU ZİYARETİ İZLİYOR

Suud Yemen'de İran destekli Husilerin kamplarını bombalarken Türkiye'nin İran i dünya tarafından da yakından takip ediliyor.

Recep Tayyip , İranlı Mevkidaşı Hasan 'nin daveti üzerine İran'a gitti.

ERDOĞAN BÖYLE KARŞILANDI- TIKLAYIN


Erdoğan'a, ziyarette Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ile Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz eşlik ediyor.

Cumhurbaşkanı , İran'a gerçekleştirdiği günübirlik resmi ziyaret kapsamında, İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani tarafından askeri törenle karşılandı.Bir süre elele yürüdüler

Erdoğan'ın makam aracı, Sadabad Sarayı'na gelişinde atlı askerler tarafından sarayın dış kapısında karşılandı. Atlı askerler eşliğinde saray yerleşkesine giren Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı törenin yapılacağı alanda İran Cumhurbaşkanı Ruhani karşıladı. Makam aracından inen Erdoğan, Ruhani ile sarıldı. İki liderin bir süre el ele yürümesi dikkati çekti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Ruhani'nin tören alanındaki yerlerini almalarının ardından milli marşlar okundu. Tören kıtasını selamlayan Erdoğan ve Ruhani daha sonra tokalaşarak gazetecilere poz verdi.

Türkiye'den cumhurbaşkanı düzeyinde dört yıl aradan sonra gerçekleşen ziyarette Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan eşlik etti.

Törende İran tarafından da Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Ekonomi Bakanı Ali Tayyip Niya, Petrol Bakanı Bicen Zengene, Sanayi Ticaret ve Maden Bakanı Muhammed Rıza Nimetzade ve Kültür Bakanı Ali Cenneti hazır bulundu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Ruhani baş başa görüşmelerin ardından Türkiye-İran Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi'nin ikinci toplantısına başkanlık edecek, anlaşmaların imza töreninin ardından iki cumhurbaşkanı ortak basın toplantısı düzenleyecek.
Ziyarette, Türkiye-İran arasındaki ikili ilişkilerin tüm boyutlarıyla ele alınması ayrıca bölgesel ve uluslararası konular hakkında görüş teatisinde bulunulması bekleniyor.

Ruhani'den flaş Yemen açıklaması:

- Yemen konusunda iki taraf ta tam ateşkesin sağlanması konusunda kararlı. Bölgeye insani yardımlar ulaştırılsın. Yemen'de mevcut bulunan sorunların çözülmesi konusunda kararlıyız.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünya Tahran ziyaretine kilitlendi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN