'dan açıklaması

Başkanı Barack , 'ın nükleer programına yönelik anlaşmada İran'ın 'e yönelik hasmane yaklaşımını değiştirmesi koşulunun "hatalı" olacağını söyledi.

Giriş Tarihi: 7.4.2015 08:30 Güncelleme Tarihi: 7.4.2015 11:35
Obama'dan İran açıklaması
, NPR News'e verdiği mülakatta, 'in, 'ın nükleer programına yönelik bir anlaşmada İran'ın İsrail'in var olma hakkını tanıması koşulunun da bulunması isteğini değerlendirdi. Tahran yönetiminin nükleer silah elde etmesini engellemek için çabaladığı vurgulayan Obama, şunları kaydetti:

"İran'ın nükleer silah elde etmemesine yönelik teyit edilebilir bir anlaşmada, İran'ın İsrail'i tanımasını şart koşmak demek, İran rejiminin doğası tamamen dönüşüm geçirmeden herhangi bir anlaşma imzalamayacağımızı söylemekle gerçekten aynı şey. Dolayısıyla, bunun hatalı bir yargı olduğunu düşünüyorum. Çünkü rejimin yapısının değişip değişmeyeceğine bel bağlayamayız, nükleer silah istemememizin asıl nedeni de bu zaten. Ama tabi eğer İran birdenbire Almanya'ya, İsveç'e veya Fransa'ya benzerse, o zaman onların nükleer altyapılarına yönelik konuşmalar da farklı olur."

Yaalon: "Tarihi bir hata"

İsrail Savunma Bakanı Moşe Yaalon, İran ile P5+1 ülkeleri arasında, İran'ın nükleer programı hakkında yapılan anlaşmanın tarihi bir hata olduğunu söyledi.

Yaalon, anlaşmanın, İran'ın üzerindeki engelleri kaldıracağını, dolayısıyla da teröre desteğe dönüşecek olan maddi gelirin de artmasına neden olacağını dile getirerek, İsrail'in devletleri, Tahran ile müzakere şartlarını şiddetlendirmeleri konusunda ikna etmeye çalıştığını aktardı.

Amerika ile İsrail arasında İran'ın nükleer programı konusunda anlaşmazlık olduğunu dile getiren Yaalon, "İsrail için -İsrail ilişkisi önemli. Bu nedenle, mevcut güvenlik ilişkileri güçlü ve işler çok iyi yürüyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Obama'dan İran açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN