Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Suriye’de 300 Kürt kaçırıldı' iddiası

El Nusra cephesi militanlarının Suriye’nin kuzeyinde çocuk ve erkeklerden oluşan 300 kişilik bir Kürt kafilesini kaçırdığı iddia edildi.

Giriş Tarihi: 7.4.2015 08:51
'Suriye’de 300 Kürt kaçırıldı' iddiası
Suriye'deki Demokratik Birlik Partisi'nin (PYD) iki sözcüsünün AFP'ye açıklamasına göre, çocuk ve erkeklerden oluşan 300 kişilik kafile Halep'in batısındaki bir kontrol noktasında kaçırıldı. Merkezi Londra'da bulunan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi de olayı doğruladı, ancak kaçırılanların sayısına ilişkin bilgi vermedi.

Sözcülerin verdiği bilgilere göre, olay pazar akşamı meydana geldi. Kafilenin, ücretlerinin geri kalan kısmının ödemesi için Efrin'den Halep'e gitmekte olduğu bildirildi. PYD Sözücü Nevaf Halil, EL Dana kontrol noktasında durdurulan kafileden çocuk ve erkeklerin rehin alındığını, kadınların ise serbest bırakıldığını söyledi. Halil, El Kaide bağlantılı El Nusra Cephesi'nin kaçırılma olayından sorumlu olduğunu öne sürdü. Ancak olayın arkasında kimin olduğu henüz netlik kazanmadı.

Suriye İnsan Haklar Gözlemevi'nin verilerine göre, militanlar Efrin'de esir tutulan 3 kişinin serbest bırakılmasını talep etti. Talebi, serbest bırakılan kadınların ilettiği belirtildi. Efrin Kürtlerin kontrolü altında bulunuyor.

4 yıldan uzun bir süredir iç savaş koşullarının hüküm sürdüğü Suriye'de sık sık kaçırma olayları yaşanıyor.

(© Deutsche Welle Türkçe)
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Suriye’de 300 Kürt kaçırıldı' iddiası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN