Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bakanın sözleri Yunanistan'da olay oldu

Borç batağı içindeki Yunanistan'da Başbakan Aleksis Çipras'ın gizlice imzaladığı uçak yenileme anlaşmasına tepkiler büyüyor.

Giriş Tarihi: 8.4.2015 08:44
Bakanın sözleri Yunanistan'da olay oldu
Yarın ülkesinin Uluslararası Para Fonu'na (IMF) olan borcunun 450 milyon Euro'luk taksidini ödemesi gereken Çipras'ın, 2009'da emekliye ayrılan Yunan Donanması'na ait 5 adet P-3 Orion tipi uçağın modernizasyonu için üretici Lockheed Martin firmasıyla 500 milyon Euro'luk bir anlaşma imzaladığı ortaya çıkmıştı.

15 Mart'ta Dış İlişkiler ve Savunma Konseyi'nce onaylanan anlaşmaya Başbakan Çipras'ın dışında Savunma Bakanı Panos Kammenos da imza atmıştı.

Mali kriz nedeniyle maaşların ödenemediği, kamu hizmetlerinin düzgün verilemediği ülkede 500 milyon Euro'nun 5 uçak için harcanmasına tepki gösteren muhalefet partileri hükümetten konuya ilişkin resmi açıklama istedi.
'Asker talep etti'

Eleştirilere cevap veren Savunma Bakanı Kammenos ise, uçakların modernizasyonunu Genelkurmay Başkanlığı'nın talep ettiğini söyledi. Kammenos, "Biz de imzaladık, Türk uçaklarının Ege üzerinde arama-kurtarma faaliyetleri için uçmalarına izin veremezdik" diye konuştu. Amerikan Donanması'nın 1960'larda kullanmaya başladığı P-3 Orion model 4 motorlu uçaklar, denizaltılara karşı ya da açık denizde izleme faaliyetlerinde kullanılıyor. Lockheed Martin firmasınca üretilen uçağın fiyatı yaklaşık 36 milyon dolar.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakanın sözleri Yunanistan'da olay oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN