Türkiye'nin en iyi haber sitesi

IŞİD'in katliamları gün yüzüne çıktı

Irak ordusunun geçen hafta IŞİD'den kurtardığı Tikrit'te 14 toplu mezar bulundu. Saddam Hüseyin'in eski sarayının yakınında bulunan mezarlarda bin 700 Irak askerinin olduğu düşünülüyor

Giriş Tarihi: 8.4.2015
IŞİD'in katliamları gün yüzüne çıktı
Irak'ta, Tikrit'in terör örgütü IŞİD'in elinden geri alınmasının ardından vahşet gün yüzüne çıktı. Irak ordusu tarafından geçen hafta kurtarılan kentte 14 toplu mezar bulundu. Salı akşamı bulunan mezarlara dün adli tıp uzmanları gönderildi. ABD'nin geçmişte askeri üs olarak kullandığı Camp Speicher'ın yakınında ortaya çıkarılan mezarlarda yaklaşık bin 700 Iraklı askerin olduğu düşünülüyor. Mezarların bir kısmı da Dicle Nehri yakınlarında, Saddam Hüseyin'in eski sarayının yer aldığı bölgede ortaya çıktı. IŞİD militanları Haziran 2014'te ele geçirdiği Tikrit'te bin 700 Irak askerini rehin almıştı. Militanlar ayrıca, rehin aldıkları askerlerin görüntülerini de sosyal medya aracılığıyla paylaşmıştı. Iraklı yetkililer cansız bedenlerin DNA testleri yapıldıktan sonra ailelerine teslim edileceğini açıkladı. Irak İnsan Hakları Bakanlığı Sözcüsü Kamil Amin, "Kayıp askerlerin DNA örneklerini toplamıştık. Şimdi toplu mezarlarda bulunan naaşların DNA'larını ailelerle karşılaştırıp kimlik tespitleri yapacağız. Şimdiye kadar 20 cesede ulaştık. Dicle Nehri'ne atılan çok sayıda askerin olduğunu da biliyoruz" dedi.

Şİİ MİLİSLER OLMAYACAK
Irak'ın eski lideri Saddam Hüseyin'in memleketi ve çoğunlukla Sünnilerin yaşadığı Tikrit'in terör örgütü IŞİD'in elinden alınmasının ardından Irak ordusunun bir sonraki hedefi Musul olacak. Ancak Tikrit'in IŞİD'den geri alınmasında etkin rol oynayan Şii milislerin de Sünni halka yönelik "intikam" saldırıları yaptıkları ortaya çıkmıştı. Irak Başbakanı Haydar Abadi de Şii milislerin Musul'a yönelik düzenlenecek operasyonlarda rol almayacağını söyledi. Peşmerge'nin Musul operasyonlarına katılacağını belirten Abadi, Şii milislerin Tİkrit'teki yağmalama olaylarının da soruşturulacağını kaydetti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
IŞİD'in katliamları gün yüzüne çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN