'da 2,5 ton ele geçirildi

ran'ın sınırında düzenlenen operasyonda 2 ton 600 kilogram ele geçirildi.

Giriş Tarihi: 9.4.2015 16:30
İran'da 2,5 ton afyon ele geçirildi
polisinin, ülkenin güneydoğusundaki Sistan ve Belucistan eyaletlerinde silahlı cu kaçakçılarına düzenlediği operasyonda 2 ton 600 kilogram un ele geçirildiği bildirildi.
İran Polis Teşkilatı'nın internet sitesinde yer alan açıklamada, "İran güvenlik güçleri, araçlarıyla 'dan İran'a geçmek isteyen bir grup silahlı uyuşturucu taciriyle çatıştı. Uyuşturucu kaçakçıları araçlarını bırakarak Pakistan topraklarına kaçtı. Operasyonda 2 ton 600 kilogram afyon ele geçirildi" denildi.

İran Cumhurbaşkanlığına bağlı Uyuşturucuyla Mücadele Kurumu Başkan Vekili Ali Rıza Cezini, daha önce yaptığı açıklamada, dünya genelinde afyonun yüzde 85'inin, eroinin de yüzde 35'inin İran'da ele geçirildiğini ifade ederek, ülkedeki uyuşturucu kaçakçılığının hacminin yaklaşık 3 milyar dolar olduğunu söylemişti.

Uyuşturucu ve Suç Ofisi'nin 2014 raporunda, İran topraklarında ele geçirilen uyuşturucu madde miktarının 300 ton olduğu belirtilerek, İran'ın uyuşturucuyla mücadelesinden övgüyle söz edilmişti.
Afganistan ve Pakistan arasındaki sınır bölgesinin, dünyada yasa dışı uyuşturucu ticaretinin serbestçe yapıldığı geniş bir alana dönüştüğü bildirilen raporda ayrıca, afyon kaçakçılığının yüzde 74'ünün İran ile Afganistan arasındaki 900 kilometrelik sınırda gerçekleştirildiği ifade edilmişti.
İran'da uyuşturucu kaçakçıları ve satıcılarına idam cezası veriliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İran'da 2,5 ton afyon ele geçirildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN